Hasznos szerintetek ha oviból már úgy megy suliba a gyerkőc, hogy tud olvasni?
Az én gyerekem néhány egyszerű szót el tud olvasni (pl mama, baba, kép), de direkt nem tanítottuk! Most lesz 6, de marad még egy évet oviban.
Mostanában viszont egyre több ismerősömnél látom/hallom, hogy 5 és fél évesen már olvas -mesekönyvet kiolvasott stb.
Ti tanítanátok? Tanítottátok a sajátotokat?
Mondjuk nálunk nincs testvére, másutt meg szerintem 1-2 évvel idősebb tesótól is sok mindent tanulhatnak, aki/akik nemrég kezdték az iskolát...
Egyaltalan nem! Eloszor is a tanarok nem orulnek/ ha a gyerek tud olvasni szamonli. Ennek csak egy gyakorlati oka van. Ami egyben a masodik indokom is: megis mit fog csinalni az olvasni tudo gyerek amig a tobbiek tanuljak/gyakoroljak a betuket? Leginkabb unatkozni, es mit csinal olyankor a gyerek? Lefoglalja magat vagyis "rosszalkodik".
Van ismerosom aki emiatt panaszkodott, mert a gyereke tudott olvasni, a tanar nem tudott vele kulon foglalkozni es allandoan kapta a figyelmeztetest, mert kezelhetetlen volt a gyerek. Pedig csak unatkozott oran.
Sajat tapasztalatbol mondom (magamrol beszelek) velem soha nem foglalkoztak a szuleim. Mikor iskolaba kerultem mar tudtam olvasni nem tokeletesen de rovidebb ezt azt el tudtam olvasni es konnyebb szavakat irni. Masnak nem is de a gyereknek hasznos es mivel en akkoriban szerettem is egyedul probalkoztam soha senki nem tanitott. Az iskolaban az olvasasban mindig elso voltam mindig en irtam a leghelyesebben es a legfolyekonyabban olvastam rengeteg dicseretet is kaptam erte. Mara mar tobb szaz konyvet kiolvastam es imadok is olvasni. Nehany ev mulva konnyebb es rovidebb konyvektol kezdve fokozatosan nagyobb terjedelmu nehezebb konyvekig vegyel neki egyet egyet. Egyszer csak a kezebe veszi es nem fogja tudni letenni. Es meg tobb fog kelleni. Velemenyem szerint ha mar ennyire tud az eleg van amelyik gyerek nem is tud abszolut semmit. Es ne hasonlitsd ossze masok gyerekevel. Lehet hogy kiolvastak nehany konyvet de az iskolaban mar nem lesznek olyan jok
Sajat tapasztalat
Egyik ismerősöm olvasni es számolni, irni is megtanitott a fiát. Volt esze a gyereknek, ragadt rá, büszke volt rá a család. Aztán kezelhetetlen lett a suliban, verekedett, unatkozott. A szülő továbbra is tanította otthon. Már 2-3. Osztályos anyagokat. Falta a könyveket. Most felsős a fiú, minden létező versenyen helyezést ér el, a szülők nyomatják. Sport, matek, olvasás. A fiú dicsekszik mit ért el, de azt látom, h a játék a bandázás, a gyerekkor kimaradt az életéből. Csodagyerek, mondják.
Nézz utána mi lett a Friderikus kis Marcikájából...kiégett, sikertelen felnőtt.
Én gyerekem a korához megfelelő elfoglaltságot csinálja. Az életben nem 7 évesen kell kiemelkedőnek lenni, hanem 30-40 évesen legyen kiegyensúlyozott, magabiztos, sikeres felnőtt. Nem tele megfelelési kényszerrel.
Nyilván ezek szélsőséges példák, de jól szemléltetik mi lesz, ha egy gyermek mindent elöbb tud és emiatt később úgy érzi, hogy örökké többnek kell lennie, mint másoknak, az átlagnak.
4-es vagyok. Az nem baj, ha érdekli, ragad rá, kérdez és megtanulja, vagy nagytesótól megjegyzi. A verseny sem gond.
Az a baj, ha ebből elvárás lesz, vagy a szülő magyarázza be a gyerekbe, hogy ez téged érdekel és foglalkozz vele külön.
Kislányom nyáron tölti a 6.évét, szeptemberben kezdi a sulit. Megkérdeztem a tanító nénit, hogy baj-e hogy nem tud olvasni. Azt mondta, hogy jobban szereti, hogyha nem tud olvasni a gyerek, mert akkor együtt haladnak. Ha viszont már tud, belazul és amire észreveszi, hogy már ezt nem tudja, lemarad!
Persze, ha akar olvasni, akkor kell neki segíteni, de ne erőltesd!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!