Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Halottak napján óvodás korú...

Halottak napján óvodás korú gyermeketeket, elviszitek e a temetőbe? Mit mondtok neki " nagymamáról, dédiről vagy más rokonról"?

Figyelt kérdés
Amúgy is kérdezget az öregekről, meg ezekről a dolgokról.
2013. okt. 31. 09:20
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
engem mindig elvittek a szüleim, majd én is fogom a gyerekeimet. Emlékszem nagy élmény volt a gyertyagyújtás.
2013. okt. 31. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Igen - bár már "letudtuk" még a tömeg előtt. 3 éves a fiam. Keresztények vagyunk, eszerint magyarázzuk. Háziállatunk is nemrég halt meg, úgyhogy amúgy is kikerülhetetlen a téma, és persze volt nagy szomorúság, de ez természetes, egyszer rá kellett jönnie, hogy ez a dolgok rendje.
2013. okt. 31. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

Már akkor vittük a fiamat, amikor még óvodás sem volt.

Tudja, hogy ott vannak azok, akik már nem élnek és nekik viszünk gyertyát a temetőbe. Meg amúgy is, ha sírt megyünk csinálni, vagy öntözni rajta a virágokat, akkor is szokott jönni.

Most nyáron volt ez első eset, hogy meghalt valaki a családból, a nagymamám, és igazából még nem tudja mit jelent az, hogy halál, csak tudja, hogy a dédi felment a mennyországba, néha keresi, de ennyi. Nem igazán foglalkozik még ezekkel a dolgokkal. Beéri annyival, amit elmondunk neki.

2013. okt. 31. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
8%

Nem. A kisgyerek el tudja fogadni az elmúlás gondolatát, hogy hogyan "él" tovább egy-egy szerettünk máshol máshogy, más formában, de azt nem, hogy a földben van a test eltemetve. Soha nem viszek kisgyereket temetőbe. Otthon csinálunk kézi festésű mécsestartót, meggyújtjuk, képekkel emlékezünk. De sírokat nem mutatok neki.


Ajánlom figyelmetekbe Vekerdy: Nagy családkönyv c. könyvét. Részletesen ír a halál témájáról és hogy mit okoz a gyermeki lélekben a temető.

2013. okt. 31. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Pici kora óta visszük apósom, nagymamám sírjához.

Tudja, hogy aki meghal, annak a teste már nem mozog (ezt ő fogalmazza így), a föld alatt van, és fényképeken láthatjuk, meg az emlékeinkben él tovább.

Halottak napján vagy Mindenszentekkor templomba is eljön velem, akkor is beszélünk erről.

Decemberben lesz 4 éves, sokszor kérdez születésről-halálról (Mikor fog apa meghalni? Hol voltam mielőtt megszülettem? stb.), ha jól tudom, ez korosztályos jelenség, legalábbis a környezetünkben sok hasonlókorú gyereket foglalkoztat mostanság a téma.

2013. okt. 31. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Mi tegnap délután voltunk a temetőben 3,5 éves kislányommal.

Még itthon megbeszéltük, hogy hova menyünk, együtt vettük meg a virágot és gyertyát. Próbáltam neki elmagyarázni, hogy akik már nem élnek, nem találkozunk velük, ezért viszünk a sírra virágot.

Folyamatosan kérdezgetett, hogy hol van az anyukám és a nagyszüleim, mikor találkozunk velük, visszajövünk e holnap, amikor valóban ott lesznek a temetőben?


Rájöttem, azt hitte, hogy látogatóba megyünk és nagyot csalódott, hogy nem voltak ott.:(


Nem voltam kellőképpen felkészülve a válasszal, már nem tudtam mit mondjak.


Azzal is próbálkoztam, hogy fenn vannak a felhők közt, nem látjuk őket, mert annyira magasan vannak, de ha becsukjuk a szemünket és gondolunk rájuk, akkor az aki ismerte őket, az láthatja.

Aranyos volt, megkérdezte, hogy "ha holnap erősen becsukom a szemem, akkor láthatom a nagyszüleimet? " ( kislányom már nem ismerte őket)


Összességében, nem értette, hogy mit csinálunk, még nem találkozott a halállal semmilyen formában és erre nem is gondoltam.


Tavaly is voltunk, de akkor semmit nem kérdezett még.

2013. okt. 31. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Engem is mindig vittek. Egyik barátunk 3,5 fél éves kislánya is épp nem rég kezdte öket kérdezgetni ezekröl a adolgokról és multkor amikor egy temető mellett mentek el akkor mutatta az anyuka hogy ezek a sirok itt aföldbe kerül az aki meghal. A kislány egyetlen kérdése az volt hogy lehet-e ott lent homokozni.:))) Ennyit fogott fel belöle, neki ez az egy számitott. Azt tudja hogy apukájának az apkája meghalt de közben mégis mondja hogy nem baj majd keresünk neked másikat. Pedig a nagymamának régóta van uj férje aki ö Papának hiv de mégis valahogy rájött hogy ö nem az apukája az apukájának. Tehát félig meddig felfogja félig nem, semmiképp nem volt neki ijesztő ahogy pl nekem sem annó.
2013. okt. 31. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Engem és öcsémet is mindig vittek. Mi szerettünk gyertyát gyújtani. Semmiféle félelmet nem éreztünk a sírok miatt. Tudtuk, hogy meghalt a dédi. Mamáék mindig úgy mondták, hogy megyünk a dédihez, itt van a dédi, gyújtunk neki gyertyát.

Semmi para nincs ebben. Mindenszentekkor mindig sok gyereket látok a temetőben a családdal. Ez teljesen normális dolog szerintem.

Majd én is viszem ki a gyerkőcöt, ha akkora lesz (most 9 hós). Biztos élvezni fogja, hogy gyertyát gyújtunk.

2013. okt. 31. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Most 4 éves a fiam, születése után nem voltunk, hiszen akkor még csak 1 hónapos volt, de utána minden évben jött velünk ő is. Mivel mi nem csak ilyenkor járunk a temetőben, hanem nyáron is többször megyünk virágot vinni, locsolni, ezért ez számára nem okoz problémát.
2013. okt. 31. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Annak az egy válaszolónak üzenem, aki nemet írt, hogy szerintem minden attól függ, mit mondunk neki a temetőben. Nem feltétlenül kell azt tudnia még, hogy ott van valaki, nyilván egy gyermeknek a télapóról sem azt mondod el, hogy nem ő, hanem a szülők veszik meg a csokit.
2013. okt. 31. 15:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!