Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » 10,5 hónapos babának 2napja...

10,5 hónapos babának 2napja csapvizet adok, szerintetek lehet tőlle baja? Panellba lakunk.

Figyelt kérdés
2009. szept. 6. 21:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
80%
Mi baja lenne? A csapvíz emberi fogyasztásra szánt. Én mindig azt adtam a gyerekeimnek.
2009. szept. 6. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
71%
Nekem is 10 és fél hónapos a babám, 4 hónapos kora óta csapvizet iszik és semmi baja nincs. Mi Buda környéki vájogházban lakunk, a Dunához közel.
2009. szept. 6. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
39%

bele laksz a panelba?

vagy panelBAN laksz?

2009. szept. 6. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat,és a nyelvtan órát is.
2009. szept. 6. 21:50
 5/12 anonim ***** válasza:
48%

Szia!


A babáknak 1 éves koráig felforralt,lehűtött vizet kell adni!


2 gyerekes anyuka

2009. szept. 6. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
48%

Az ivóvíz sok olyan anyagot tartalmaz, amelyeknek csak minimális - egészségügyi határérték alatti - mennyiségben, vagy egyáltalán nem lehetnek jelen. Ilyenek pl. a szulfid, ammónium, arzén, nehézfémek, növényvédő szerek, stb.

Az egyik legnagyobb jelentőséggel bíró ivóvíz szennyező anyag a nitrát. Csecsemőkben okozza az ún. kék betegséget (methaemoglobinaemia).

Mi az a methaemoglobinaemia?

Az ivóvíz okozta mérgezések közül első helyen kell említeni az ún. csecsemőkori szerzett methaemoglobinaemiát.

Régebben úgy gondolták, hogy a betegség nem függ külső környezeti tényezőktől. Később azonban rájöttek, hogy olyan 1-3 hónapos csecsemőkön fordul elő, akiket mesterségesen tápláltak, vagy az anyatejet, amit táplálékul kaptak, olyan kútvízzel hígították, amelynek jelentős a nitrát-tartalma, emellett néha tartalmazott olyan baktériumokat is, amelyek a nitrát átalakítására képesek de az emberi szervezetre nem jelentenek veszélyt. Az észlelést világszerte, így Magyarországon is megerősítették.

A betegség a következőképpen alakul ki

A kútvízzel bejutó nitrát a baktériumok hatására nitritté alakul a csecsemő gyomrában és patkóbelében (a vékonybélnek közvetlenül a gyomor után következő szakasza) és felszívódik a vérbe. A vérben a vörösvérsejtekbe behatolva a vérfestéket (haemoglobint) ún. methaemoglobinná alakítja át, így képtelenné teszi azt az oxigén szállítására.

Miért elsősorban az élet három hónapjában alakul ki ez a betegség?

Ennek három oka ismert.

A nitrit csak a felső bélszakaszból képes felszívódni. Felnőtt korban a felső bélszakasz már nem tartalmaz nitrát átalakítására képes baktériumokat, míg ezek a csecsemők gyomrában és a bél felső szakaszában könnyen megtelepednek.

A csecsemők vörösvérsejtjeiben található vérfesték (haemoglobin) egy része hasonlít a felnőtt vérében levő haemoglobinra, másik része azonban ettől eltérő szerkezetű, ún. haemoglobin F, amely idővel eltűnik a vérből. A haemoglobin F sokkal inkább képes oxigénszállításra képtelen formává átalakulni, mint a felnőtt forma.

Végül bizonyított, hogy a csecsemők veséje még nem képes a nitrátionok gyors kiválasztására.

A betegség tünetei

A tünetek jellegzetesek: a kisbaba először látszólag teljesen jól van, majd hirtelen kékes-lilás színűvé (cianotikussá) válik a bőre (mint amikor a hideg vízben régóta lubickoló kisgyerek szája is elszíneződik a fázás miatt, ez azonban ártalmatlan jelenség) és a bőr elszineződéséve együtt jár a légzési nehezítettség. Ez az ún. kék csecsemő (blue baby) szindróma. Súlyosabb esetekben azonnali orvosi beavatkozás nélkül a kórkép fulladásos halállal végződhet.

Kezelés

Az orvos a tünetek észlelésekor egy ún. metilénkék nevű folyadékot vagy nagy mennyiségű aszkorbinsavat (C vitamint) ad a csecsemőnek vénás injekció formájában. Ezután a tünetek drámai gyorsasággal megszűnnek.

Minden ivóvíz tartalmazhat nitrátot?

Probléma adódhat, ahol saját fúrt illetve ásott kút van, amelyet nem ellenőriznek rendszeresen. Ilyen esetben, ha kisbabát várunk, még a terhesgondozás ideje alatt meg kell határozni a tej hígítására szánt ivóvíz nitrát-tartalmát. Ilyen problémával a körzeti védőnőhöz kell fordulni, aki segít levenni a kismamának a vízmintát, az ÁNTSZ vízvizsgáló laboratóriuma pedig megvizsgálja azt. Az eredményről a kismama értesítést kap.

Amennyiben a kút nitrát-tartalma meghaladja az egészségügyi határértéket, nem alkalmas a csecsemő táplálására. A víz forralása csak a baktériumokat pusztítja el, ezzel ellentétben nem távolítja el a nitrátot, sőt, a víz bepárlásával még növelheti is a nitrát-tartalmat!


Bár a vezetékes ivóvíz minősége általánosan jónak mondható Magyarországon, a minősítés alapjául szolgáló paraméterek 60 kilós embert és életfogytig tartó fogyasztást vesznek alapul.

A vezetékes víz minőségét azonban a vezetékes rendszer elavultsága, szennyezettsége veszélyezteti. Vannak olyan rendszerek, ahol a víz kéz hétig is �utazik�, mire a felhasználóig eljut. A csőtörések, építkezések további szennyeződés- és fertőzés veszélyt jelenthetnek, például a csőbe beszivárgó homokszemcséken megtelepedő baktériumok miatt.

Legtöbbször Ön is biztosan felforralja a csapvizet, de sajnos TÉVHIT, HOGY A CSAPVÍZ FORRALÁSÁVAL MEGTISZTÍTJUK A VIZET!

Az igazság az, hogy a forralás csak a vízben található élő mikroorganizmusok, baktériumok ellen nyújt egy időre védelmet. Azonban az ivóvízben lévő egyéb szennyeződéseket, nehéz fémeket, vegyi anyagokat nem távolítja el, vagyis csak csírátlanítja, de nem tisztítja meg a vizet.

A forralás során éppen a tiszta víz távozik el gőz formájában, így a visszamaradt oldat töménységét, vagyis a szennyeződések sűrűségét, növeli meg! A csecsemő számára készített tápszer, tea vagy bármilyen más víztartalmú étel elkészítéséhez kizárólag alacsony ásványi anyag tartalmú, és minden szennyeződéstől mentes vízre van szükség.

Idéztem.

2009. szept. 6. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
78%

Remek!

Akkor az ide írogató anyukák többsége mérgezi a gyerekét, velem együtt? Mert ahogy olvastam már többször, a legtöbben felforralt és lehűtött csapvizet adunk a babánknak, és semmi bajuk nincs tőle... (én vegyesen adom, váltogatva a Jana bébivizet és a csapvizet, mert ha kifogy a Jana készlet, nem mindig van itthon egyből az utánpótlás:))

Szóval bocsánat a visszakérdezésért, csak akkor most a csapvíz tényleg ennyire káros, vagy az idézet egy ásványvízforgalmazó cég ásványvízivásrabuzdítóésmajdabbólnagyhasznotremélő kampányszövege?

2009. szept. 7. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Pontosan utolsó... Ez csak arra megy ki, hogy nehogy a legolcsóbb megoldást válasszuk. A csapvíz semmivel nem rosszabb, mint az üveges ásványvíz, sőt.
2009. szept. 7. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
45%

Az idézet nem vlm ásványvíz gyártó cég weblapjáról való, hanem az ANTSZ hivatalos honlapjáról....

[link]


Mindemellett azzal itatod a gyermeked, amivel akarod, engem nem érdekel. Mindössze a kérdése válaszoltam: igen, lehet baja!

2009. szept. 7. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Ez, durva köszi!
2009. szept. 7. 21:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!