Kezdőoldal » Ételek, italok » Vegetarianizmus » Milyen fajta vegetarianizmusok...

Milyen fajta vegetarianizmusok vannak?

Figyelt kérdés
vegetáriánus,vega,étrendek,vegetarianizmus

2013. nov. 11. 22:19
 1/5 anonim ***** válasza:
2013. nov. 11. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Lakto-ovo: tejterméket és tojást is fogyaszt

Ovo: tojást igen, de tejterméket nem

Lakto: tejterméket igen, de tojást nem

Vegán: semmi állati eredetűt (pl. mézet sem) nem.

Nyersvegán: semmi állati eredetűt nem fogyasztanak + az ételeket nem főzik/sütik 48 foknál magasabbon.


Kamu ágazatok:

Pescetáriánus: halat is fogyaszt

Semi-vega (azaz"félig"): szárnyasokat, halat is fogyaszt.

2013. nov. 12. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Egy teljes vegetáriánus egyáltalán nem eszik húst, még csirkét vagy halat sem. Egy lakto-ovo-vegetáriánus viszont eszik tejterméket és tojást (holott ezek is állati eredetű ételek). A „lacto” (ejtsd: lakto) latinul tejet, az „ovo” tojást jelent, tehát a lakto-vegetáriánus eszik tejterméket, de tojást nem, viszont az ovo-vegetáriánus eszik tojást, de tejterméket nem.


A vegán étrend a legszigorúbb, ez kizárja nem csak a tejtermékeket és tojást, hanem általában mindenféle állati eredetű ételt, még a mézet is. Ráadásul gyakran kizárólag nyers ételeket fogyaszt.

A vegánizmus azonban nem csupán az étrendet szabályozza; a vegánok semmilyen állati eredetű dolgot nem használnak (bőrcipőt, bundát, csontenyvet, állatokon tesztelt gyógyszereket, stb.)


Néhány makrobiotikus étrend a vegán vagy a vegetariánus kategóriába esik, de nem feltétlenül. A makrobiotikus étrend nem csak az állati eredetű termékeket veszi szigorúbban, hanem a feldolgozott ételeket, tartósítószereket is, és az olyan stimulánsokat, (élénkítő szereket) mint a kávé, vagy csokoládé.


Érdemes megjegyezni még az ajurvédikus vegetáriánus étrendet, amely indiai és dél-ázsiai országokban jellemző. Ez megengedi, sőt bátorítja a tejtermékek használatát, viszont a tojáson kívül vallási alapon kizár néhány olyan növényfélét is, aminek Indiában nincs hagyománya. Így nem esznek pld gombát, vagy hagymát, és szintén szigorúan veszik a kávé, csokoládé, stb fogyasztását.


Vannak még olyanok, akik (a teljes vegetáriánusok tiltakozására) úgynevezett szemi-vegetáriánusoknak tekintik magukat. A latin „semi” (ejtsd: szemi) azt jelenti: fél- vagy félig. Ők tehát néha esznek például halat, vagy kisebb mennyiségű szárnyast, bár az étrendjük elsősorban zöldségfélékből, gyümölcsökből, gabonából, hüvelyesekből, olajos magvakból, és csonthéjasokból áll.

A latin „pesci” (ejtsd: peszki) halat jelent. Egy peszki-vegetáriánus (más néven „amerikai vegetáriánus) tehát eszik halat és tengeri állatokat, de szárnyast vagy más húsfélét nem.

2013. nov. 12. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
nem 48, 41 fok a legmagasabb, amit a nyersvegán étrend megenged. nem kötözködés, csak mondom :)
2013. nov. 18. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Őszintén megmondom én 42-ről tudtam, de többek között a wikipédián is 48 szerepel. Biztos a 41? Egy forrást megköszönnék, érdekelne a miértje!


Szintén nem kötözködésből:)

2013. nov. 18. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!