Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért nem tudják az emberek...

Miért nem tudják az emberek (úgy általában), hogy a Ca-t úgy mondják, és írják helyesen, hogy kalcium, és nem kálcium?

Figyelt kérdés
A médiumoktól kezdve a hétköznapokan át a mindenhol, és állandóan azt hallom, hogy kálcium..., és ez nekem agyhártyát okoz! :)

2013. máj. 30. 16:09
1 2 3
 11/23 _Jessy_ ***** válasza:

Ezt nevezik tájszólásnak. Szerintem ettől szép a magyar nyelv. Mondjuk az, hogy a médiában, meg sok helyen, ahol jogos lenne az elvárás a helyes használatra, igazán megtehetnék. De azt gondolom, az átlagembert nem kellene emiatt piszkálni.

U.I.: kerüld még Szabolcs megyét, a palócok lakta területeket, Szöged környékét, meg még sok más helyet, mert ott aztán tényleg agyhártyát kapsz :D

2013. máj. 30. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:
Ez nem tájszólás, és a társadalom rétegződésétől is független. Bár a nagyobb városokban valamiért hajlamosabbak rá az emberek. Én úgy tapasztaltam, hogy az elkényeztetett picsogós kis nyálfetisiszták használják előszeretettel. A tanítónéni kis kedvencei, akik olyannyira szépen akarnak beszélni, hogy az már a nyelvhelyesség rovására megy. A tájszólással nincs probléma, sőt! Felvidéki vagyok. Nem palóc, de vannak palóc barátaim. Ők is tudják, hogy hogyan kell helyesen ejteni, és írni a kalciumot.
2013. máj. 30. 19:45
 13/23 anonim ***** válasza:
68%
Jól van, öreg, nem fogunk meggyőzni, de mi a francot csináljunk ha a tanár is úgy mondja, hogy "kálcium"? Amúgy azt mindenki tudja hogy kalciumnak kell írni. (szerintem legalábbis)
2013. máj. 31. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 A kérdező kommentje:
Tudod, ezt nevezik csordaszellemnek, ami általában a párosujjú patások jellemző tulajdonsága kéne, hogy legyen, és nem az embereké. Megpróbálom érzékeltetni, hogy mennyire meggyőző az érv, amit az imént írtál, csak nagy vonalakban persze: "mer a tanár néni is aszongya"
2013. máj. 31. 08:11
 15/23 anonim ***** válasza:
69%

Szerintem ne itt próbáld bebizonyítani, hogy mennyire okos vagy, mert pont az ellenkezőjét éred el. Szerintem pont akkor lenne szörnyű, ha mindenki ugyanúgy ejtene mindent. És igen, előfordul, hogy egy iskolában hallott szót úgy ejtünk, ahogy az iskolában halljuk, ez van.

Oké, persze te felülállsz intelligenciáddal minden más emberi lényen, a te szinteden ez a fajta logikus érv bizonyára értelmezhetetlen. :)

2013. máj. 31. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 A kérdező kommentje:
Egy szóval sem mondtam, hogy több, vagy kevesebb lennék, mint bárki más. A szememben mindenki egyenlő, önmagamat is beleértve. Nem célom bebizonyítani semmit, csak kíváncsi vagyok, hogy mások szerint miért inkább kálcium, mint kalcium? Továbbra is várom az érveket. Nem a: "...,de mindenki úgy mondja..." fajtából. A problémám az, hogy az egyetlen szóba jöhető indok, az angol (vagy más nyelv) utánzására való törekvés. Ez miatt nem nézek le senkit, csak maga a jelenség nevetséges, és egyben rendkívül idegesítő számomra.
2013. máj. 31. 11:56
 17/23 anonim ***** válasza:
64%

Na, ezen jót nevettem.


Problémázol itt, hogy "kálcium" vagy "kalcium"... majd leírod ezt: "Ez miatt". :)


Tudod, ez bizony: EMIATT hivatalosan! ;)

2013. máj. 31. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
64%

*a hivataloson a standard/irodalmi nyelvet értem.


+

NEM Ca-t! Hanem Ca-ot!

Nem a rövidítéshez, hanem a teljes szóhoz kapcsolod a tárgyragot.


Ha már kekeckedsz, tedd úgy, hogy ne lehessen beléd kötni!

2013. máj. 31. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:
17, és 18. Jogosak az észrevételeitek, de ne térjünk el a tárgytól! :) Nem a helyesírásról folyik a vita, amúgy. Diszgráfiás vagyok, de természetesen ez az én problémám ;)
2013. máj. 31. 13:06
 20/23 anonim ***** válasza:
Gondolj arra, hogy ő is diszgráfiás vagy beszédhibás, és azért írja, vagy mondja így!
2013. máj. 31. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!