Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mit tegyek, ha egy felnőtt...

Mit tegyek, ha egy felnőtt ismerősömről az a gyanúm, hogy autista?

Figyelt kérdés

Munkatársam az illető. Eléggé perfekcionista és szuperérzékeny, nagyon ideges tud lenni apró dolgoktól, szeret beszélgetni, de szerintem nem érti az átlag emberek érzelmi viszonyulásait, szerintem rosszul kódolja magában ezeket az érzelmi reakciókat. A munkahelyen erős megfelelési kényszere van, eljátssza a jófiút, hogy ne utálják, de ettől úgy kifárad érzelmileg, hogy otthon órákig töltekezik önmagában, van egy hobbija, legózik. Mivel sokat beszélgetünk, ő mondja el ezeket, azt is, hogy minden napját megtervezi, szereti a rutint, nem szereti a változást, minden nap ugyanazt eszi otthon (!) és nem eszik semmilyen gyümölcsöt mert fóbiája van a gyümölcsök állagától. Szerinte az emberek nem értik meg őt, emiatt szorong és depresszív.

Megemlítettem neki, hogy nem vagy te autista véletlenül, erre megsértődőtt. Próbáltam neki elmagyarázni, hogy lehet egy magasan funkcionáló autista és ha szakember ezt alátámasztaná, akkor megmagyarázná a problémáit és segítséget kaphatna, hogyan éljen teljesebb életet.

De azóta csak azt hajtogatja, hogy én sem értem meg őt.

Pedig én csak jót akartam neki. Szerintetek a leírtak alapján ti mire gondolnátok? Csak néhány kiragadott példa, de az életben már pár éve ismerem, fiatal egyedülálló ember, a helyzete nem változik, a kapott jótanácsokat nem tudja alkalmazni annyira másképp gondolkodik, nekem olyan megérzésem van, hogy autisztikus vonásai vannak.

Ja pszichológusnál járt már de semmi.

Segíteni szeretnék rajta, mert elég nehéz helyzetben van. A munkahelyen már sokaknál közutálatnak örvend, magánéleti gondjai is vannak.

Ti mit tudnátok segíteni egy ilyen embernek?



2023. nov. 19. 08:56
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem annál többet, mint hogy megemlítetted neki az autizmust, nem tudsz tenni, egy ilyet nem lehet erőltetni, még akkor sem ha igazad van. Abban bizhatsz, hogy már szögetütöttél fejébe, és ez előbb-utobb lassan hatni fog rá. Majdha komolyabb problémái lesznek, akkor eszébe jut, és esetleg elkezd vele foglalkozni.
2023. nov. 19. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen. Valahogy így gondoltam én is. Erőltetni nem is akarom. Nem feltétlenül lehet igazam nem is az a célom, hanem a beilleszkedésben segítése, ami szintén nem erőltetés, mert ő keresi az okokat, kéri a tanácsaimat. Sajnos jelenleg én vagyok az egyetlen, aki szóba áll vele a többiek már utálják, pedig az első éven nagyon is kedvelték. Nem túl jó csapatjátékos, egyedül jobban tud működni, de ezt senki sem érti, erőltetik rá feleslegesen az olyan együttműködést, aminek mindig az a vége, hogy kiborul. Akkor meg hangoztatják, hogy na én megmondtam, nem lehet vele együttműködni mert csak hisztizik folyton, nem tud alkalmazkodni.

Én tudom őt kezelni, mi tudunk együtt dolgozni de így amolyan villámhárító vagyok közöttük, ami már néha nekem is fárasztó.

Ami már egy másik kérdés, hogy miért van az, hogy ha ismerünk egy embert és tudjuk mire nem képes akkor miért kell azt erőltetni újra és újra?

2023. nov. 19. 19:15
 13/23 Szervizmérnök úr ***** válasza:
43%

Különböző fórumokon szinte népbetegség sajnos, értetlenkednek, másokat néznek hülyének, trollkodnak, szemtelenkednek:

https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__mentalis-egeszseg__..

Amikor ilyennel összefutok, mostanában beteszem a linket és még engem törölnek, mert szólni persze nem szabad.

Nekik szabad bosszantani másokat, nekik szabad trollkodni.

Más nem szólhat vele szemben, eltörölnek eltakarítanak.

Ez nem igazságos.

2023. nov. 19. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 A kérdező kommentje:

Uram atyám! Ez a link! Az autizmus nem mentális betegség!!! Az autizmus egy állapot, elég széles spektrumú. Én sokat olvastam róla, általánosban volt autista osztálytársam, ismerek autista gyerekeket is, mert egy pályázatból működő játszóházban is dolgozom mellékállásban.

Elképesztő!

Biztos azért támadtak engem is sokan, mert azt hiszik valami szart akarok ráhúzni az ismerősömre, holott ha autistaként funkcionál akkor speciális és szakszerű megoldásokkal jobbá tehető az élete. Ah! Azt hittem ez alap. Hogy tudjuk mi az autizmus. Az nem egy szitokszó.

2023. nov. 19. 20:15
 15/23 Szervizmérnök úr ***** válasza:

"Az nem egy szitokszó."

Ezzel magam is így voltam, alapvetően rendben is lenne, csak nálam most már néhány éve betelt a pohár, különböző fórumokon elszenvedett, igazságtalan esetek miatt.

2023. nov. 19. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:

Minek kell ehhez "diagnosztizálnod" őt? Csak felzaklatod az egésszel.

Ha valóban jót akarsz, akkor kezdd el neki megosztani az ehhez tartozó életmódbeli jótanácsokat, mindenféle autista cimkézés nélkül. De ne eröltess semmit, csak jótanácsként dobj be ezt azt. Aztán ha beválik nála úgyis javulni fog a helyzet, és neked lesz hálás. Ha nem válik be, legalább megpróbáltad.

2023. nov. 20. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
Lehet az is,hogy autista,de ne akarj neki segíteni-nem azért,mert nem érdemelné meg-hanem mert ebből nem szokott jó kisülni.
2023. nov. 20. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:

Simán lehet autista.


Én is az vagyok és magamra is ismertem néhány pontban, de nem mindben.


Miben szeretnél neki segíteni?

Vagy miben tudsz szerinted?

2023. nov. 20. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:

18

Jók a kérdéseid, nehéz rá választ adni. Nem tudom, hogy miben és hogy tudok e segíteni.

Szeretnék a kérdéseire választ adni . Harmadik éve dolgozik ezen a munkahelyen és már szinte mindenki utálja. Mert bizonyos helyzeteket nem tud olyan természetesen elfogadni mint a többiek és olyankor dührohamot kap. Pl van olyan, hogy egymás munkájában besegítünk, mert vannak olyan részterületek, amik összekapcsolódnak és együtt gyorsabban megoldjuk. Ő erre nem képes, nem is érti miért kell ezt mert ő sem kér segítséget senkitől. De ha őt kérik meg valamire akkor nemet mond és mereven hajtogatja, hogy ez nem az ő dolga hagyják békén. Mivel az ő munkáját egyedül végzi, lassabban készül el vele mint a többiek és emiatt is vannak gondok, pedig a munkája precíz, túlságosan is alapos.

Szoktunk még beugrani egymás helyett, ha valakinek valami sürgős elintéznivaló van, megengedett hogy helyettesítsünk a másiknál, mindig vissza is adjuk egymásnak. Ő ezt sem érti mereven elzárkózik ettől. Nem az a baj, hogy nem akar segíteni, hanem hogy nem érti, hogy az emberek miért teszik ezt.

Ő úgy gondolja, a munkatársai a hülyék és fel akar mondani.

Én pedig úgy látom, mindkét oldalról egy meg nem értettség van, a többiek azt hiszik, hogy ő egy egoista paraszt, ő meg azt hiszi, hogy mindenki szándékosan b@sztatja és ha elmegy egy másik munkahelyre akkor jobb lesz.

Én meg azt gondolnám, hogy egy pszichológus - pszichiáter biztos meg tudná mondani, hogy miért nem tud beilleszkedni a többiek közé ill. mit tegyen az emberi kapcsolataiban, hogy működjön.

2023. nov. 20. 15:00
 20/23 anonim ***** válasza:

A fejlesztés ennél sokkal összetettebb. (amúgy én nem kaptam sohasem...)


Amúgy így már jobban értelek.

2023. nov. 20. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!