Max.40ezer Ft-ig milyen hangfalszettet érdemes venni? (2 hangfal és egy erősítő)
Nem igazán értek a hangtechnikához, de van egy 5.1-em, amivel szoktam családi összejövetelen zenélni egy számítógéppel, de nagyon körülményes szállítani, ezért vettem egy notebookot és szeretnék egy hangfalszettet is. Kettőt néztem ki, de nem tudom, hogy megéri-e a drágább azt a plusz pénzt, vagy van jobb is ennyiért?
hihetetlen hogy mindenki ezen az oldalon köt ki és ugyan azokat a hulladékokat szeretnék megvenni.
nem értem fogyasztóvédelem még hogy nem szüntette be ezt az elektricszart.
Azt a honlapot, meg termékeiket felejtsd el, az szemét, nem hangtechnika. ( 1-esnek, hogy miért nem szűntették meg őket? -Gondolom jogilag nem lehet belekötni, és ehhez járul az agresszív hirdetési politikájuk, meg a magyar ember árérzékenysége )
Olcsó húsnak híg a leve, plána hangtechnikában, ezt ne felejtsd el!
Egy megoldás mégis van, szép állapotú, műszakilag pedig tökéletes, használt, valóban Hi-Fi komponeneseket venni.
Mondjuk valami jó, made in japan, sztereó erősítőt, Rotel, Denon, Marantz, NAD esetleg Sony, Technics, Yamaha, Kenwood, Pioneer.
És egy pár normálisabb Hi-Fi polcsugárzót, pl Wharfedale, Celestion, B&W (mázlival), Monitor Audio, Mission, JPW, TDL, Epicure, Bose.
Ilyen komponensekből van esély 40-50-60 ezer ft-ból értelmes Hi-Fi sztereó kis rendszert összerakni. Ha egy ilyen kis rendszert meghallassz, soha többet nem fognak érdekelni az ilyen electronic star-os szutykok!
Kérlek. :)
Erősítők.
Az erősítő esetében kulcsfontosságú a fölhasznált anyagok mennyisége és minősége, egyszerűen az, hogy mennyire robusztus az adott gép, mekkora keresztmetszetű vasmag van benne, milyen nehéz a trafó, hogyan van méretezve a hűtőborda, mennyire igényesek a potméterek.
Vannak nagyon jó, kicsi erősítők, "menő manók", de ezek 2*40 watt körüliek és 5-6 kilósak minimum. Az is elgondolkodtató, hogy egy régi Marantz rádióerősítő 10 kiló fölött van és 2*16 wattos, de az aztán szépen is szól és másképpen mérték akkoriban a wattokat. (A digitális erősítők lehetnek valóban könyűek, teljesítményükhöz képest, de ez sztem nem az)
Ennek itt nyoma sincs, ennyi pénzért valószínűleg a hitvány anyagokat, alkatrészeket használtak föl és mindenen spóroltak, legkevésbé sincs benne biztonsági tartalék, de precíziós alps potméterek sem...
Hangsugárzók. Ebben sokkal több kifogásolni való van. :D
A hangsugárzó egy lánc vége, alapvetően fontos, hogy jó minőségű legyen, mégha előtte az egész lánc jó is volt, egy gyenge hangsugárzó a tiszta jelet is élvezhetetlenül fogja tolmácsolni.
A legtöbb torzítás ebben az átalakításban (elektromos jelből hangot) történik.
Így már kezd érthetővé válni gondolom, hogy egy jó hangsugárzó nagy nagy kincs és pont azon nem célszerű spórolni.
Nos nézzük milyen kifogásolni valóim vannak ezzel a cuccal.
Hihetőleg piezoelektromos magassugárzók, ráadásul messze a legolcsóbbak, ezek köztudottan kínosan szólnak, bántó hangot produkálnak, még a nívósabb szabadtéri hangosításban sem használják őket, pláne nem Hi-Fi technikában.
A mélysugárzók nem igazi mélyek, igazi mélyhang nem jön belőlük, ez a kisebb baj (ekkora méretű szabadétiből szintúgy nem jönnek). Mindezek mellett azonban a hatásokuk is alacsony lehet, 88-90dB, ami egy szobai hi-fi hangdoboz hatásfoka.
Az alacsony hatásfok oka ebben az esetben a pontatlan gyártás, a nagy légrés, ami fluxusveszteséget okoz, ezt csak részben lehet ellensúlyozni böhömnagy mágnessel. Szóval nem precíz gyártás, nagy szórás, alacsony hatásfok. Az alacsony hatásfok miatt szabadtéri használatkor nagy elektromos teljesítmény kell aránylag kicsi hangerőhöz is, ami maga után vonja a megnövekedett torzítást, illetve a lengőcséve teljesen fölösleges melegedését, rossz esetben leégését, vagy sérülését.
Előnyös lenne továbbá az öntvény hangszórókosár, nem kell tőle félni, a legolcsóbb lemezkosár lesz ebben...
Összességében tehát van egy alacsony hatásfokú hangdobozunk, ami kb akkorát szól, mint bármelyik szobai hangsugárzó, csakhogy sokkal rosszabb hangminőségben és gyenge kivitelezéssel, gyenge anyagokkal.
A doboz kivitele, falvastagsága sem mindegy. Erősnek, merevnek kell lennie, amennyire csak lehet, hogy ne színezze a hangot, itt erről ne beszéljünk.
Egy hangdoboz arról szól, hogy mindent összehangolnak, a belső szűrőköröket (hangváltó) a hangszórók mindenféle tulajdonsáságát, a hangdoboz méretével és működési elvével.
Nézzük a hangsugárzó adatait.
"Passzív reproduktorok 20 cm (8") bass/subwoofer és bass-reflex konstrukció"
A subwoofer itt értelmezhetetlen, a 20-as mély polcsugárzónál sem kirívó, de szabadtéri PA hangsugárzónak inci-finci.
"Teljesítmény: 2 x 200W RMS - 2 x 500W max."
-Az 500 watt viccnek is rossz, de a 200-ra is befizetnék.
"A védőrácsnak, védő listáknak és a felül elhelyezett markolatnak köszönhetően szállításhoz alkalmas"
-Ez kit érdekel?
"Portok: 1 x stereo sorkapocs"
-Hibás elnevezés szerintem.
"Ellenállóképes a nemezburkolatnak köszönhetően"
-Ok.
"Akusztikai nyomás: 93 dB"
-Ebben a formában nevetséges specifikáció, hiszen sem távolságot, sem teljesítményt, sem frekvenciát nem adnak meg... Szándéko félrevezetés lehet, hiszen az "érzékenység" szót jó érzékkel elkerülik.
"Impedancia: 8 Ohm"
-Ok.
"Frekvenciaátvitel: 50 Hz - 20 kHz"
-Újabb röhej tárgya. Milyen tűréssel ennyi, hány dB-en belül? Ég és föld, hogy 2dB tűrést engedünk meg, vagy 10-et...
"29 x 48 x 24,5 cm
1 hangfal súlya: cca. 7,7 kg"
-Elgondolkoztató. 7.7 kg...
Tessék, egy kedves kis Hi-Fi hangdoboz, 16-os méllyel, polcra, vagy állványra tehető, már ez is 5.8 kg...
Itt meg egy komolyabb, ez kisebb doboz és majd 9kg...
érdemes megnézned, hogy amiket kifogásolok, azok bezzeg ennek a kis dobozkának az adatai között mind-mind szerepelnek! Még harmonikus torzítás is és frekiátvitel többféle tűréssel.
Én autóhifis vagyok de sűrűn találkozok ilyen hulladék termékekkel amiket ezen a helyen is forgalmaznak.
Fentebb már írták hogy a felhasznált anyagok amiből felépül pl egy erősítő nagyon nem mindegy.
itt ilyen márkák esetében viszont nem ilyen téren van a legnagyobb probléma,ha bele nézel sokkal szembetűnőbb hogy valami mintha nem lenne olyan mint kéne.
pár kép jobb féle autós erősítő belsejééről:
itt egy népszerű sok wattal kecsegtető Auna belseje és alatt a mért teljesítmény adatok.
hasonló hulladék márka még
vagy az óriási házba épített toxic is elég vicces
Hangszórónál megint csak nem mindegy hogy hogyan is van megtervezve,mennyire precízek,milyen légréssel dolgoznak stb óriási különbségek vannak.
márkán belül is.
Nem véletlen hogy vannak azonos méretű hangszórók pár ezer forinttól 100 000-res nagyságrendig.
"Vegyél használt videotont annál jobbat ugyse kapsz!!! 3 utas legyen!"
-De most miért kell hülyeségeket írni? Annyi valóban igaz, hogy nem voltak olyan rosszak a VT hangsugárzók, lényegesen jobbak a tescos műanyag cuccoknál és tisztelem a céget.
A "jobbat nem kapsz" az ostobaság. Ma már használtan is simán kapsz olyan dobozokat, akár 20-30 ért is, amik nagyságrenddel jobbak a legtöbb videoton doboznál.
Egy jól eltalált B&W vagy pl. Monitor Audio, Celestion, Wharfedale, JPW, TDL, Epos doboz, az más szint. Én is akkor értettem meg, amikor megismerkedtem ezekkel a márkákkal.
A háromutas meg megint olyan dolog, hogy pont háromutasat eléggé nehéz igazán jót csinálni, nem is nagyon sikerült a VT-nek. Nem rosszak azok, csak éppen könnyen kapni sokkal jobbat!
A legjobb dobozuk, a Preludium, az kétutas. És igen a VT Preludium (annak verziói) az egyetlen VT hangdoboz, ami fölveszi a versenyt az általam fölsoroltakkal, de jó drága is, inkább túlárazzák.
az hogy valaminek nagy a teljesítménye, nem egyenlő azzal hogy az akkor überszuper dolog. Az általad linkelt oldalon lévő termékek ipari hulladékok, azoknak szánják akiknek az a lényeg hogy minél nagyobb teljesítmény legyen ráírva, minál nagyobb legyen a hangfal és nem számít az hogy hogyan szól.
Nekem az autóban egy 14 éve Tokyo-ban vásárolt japán gyártású (tehát nem kínában összeszerelt) Pioneer erősítőm van, 2001-ben ez az erősítő több mint 100 000 ft volt, (ha jól emlékszem 138 000 ft átszámolva), ebben a 14 évben már a harmadik autóban teljesít szolgálatot, soha nem volt szervizben, soha nem volt gond vele pedig néha keményen megvolt hajtva (amig fiatalabb voltam addig villogtam vele, ma már csak normálisan hallgatom).
Szobában szintén egy több mint 15 éves Pioneer erősítőt használok két álló hangfallal, ezek is elég drágák voltak, akkoriban a csúcskategóriát képviselték és a mai napig megállják a helyüket, viszont ezekkel sem volt gond és nem 400-500 meg 1000 wattos dolgok hanem 2*70 W-os erősítő és 2*150 wattos hangfal. A hangfalakat külföldről hoztam, párban kb. 150-160 000 ft volt sok éve, az erősítő egy kiállított darab volt, így ahhoz olcsóbban jutottam hozzá de még így is ha jól emlékszem 140 000 ft-ot fizettem érte és ennek több mint 15 éve.
Véleményem szerint nézegess használtan minőségi 15-20 éves erősítőt és hangfalakat, minőségben fényévekkel jobb mint ezek a kínai ocsmányságok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!