Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Nincs védőföld a házban? A...

Nincs védőföld a házban? A konnektorokba nincs bekötve a földelés (nincs zöld-sárga kábel), hanem a nulla van egyszerre a konnektior jobb holalába, és a földelés helyére kötve.40 éves ház, azóta nem volt a vezetékekhez nyúlva.

Figyelt kérdés
Szükséges lenne védőföldet szerelni? Ilyenkor egy villanyszerelő mit csinál? Egy fémrudat üt le a föld alá, és azzal földeli a házat?

2015. aug. 22. 13:47
1 2 3
 1/25 Szirty ***** válasza:
53%

Az üzemi nulla nem köthető rá a konnektor védőföldelő érintkezőjére.

Az ilyen megoldás életveszélyes! Ki kell építeni a korrekt védővezetőt!

2015. aug. 22. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:

Most néztem, hogy a házhoz utólag hozzáépített szobában van csak így megoldva. (biztos anno Pista bácsi kötötte be, aki elvégezte a 9 általánost)

Hogy lehetne legegyszerűbben leföldelni ezt az egy helyiséget?

2015. aug. 22. 14:19
 3/25 plasztik@ä ***** válasza:

örült bácsi lehetett ilyet nem szabad mert életveszélyes! azonnal kikötni a védőföldböl a 0 vezetéket

amint irta az előző ki lehet építeni de akkor már mindent kicserélni réz vezetékre.

2015. aug. 22. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:
Ha kikötöm a védőföld helyéről, és csak a 0 helyén lesz, akkor egyenlőre biztonságos lesz amíg nem lesz megcsináltatva?
2015. aug. 22. 14:46
 5/25 A kérdező kommentje:

Hogy tudom ellenőrizni házilag, hogy akkor most nekem a földelés van bekötve, vagy a 0-a?

Ha az árammérőt hozzáérintem a fázishoz, és a testhez akkor világít. Ez jó vagy nem?

2015. aug. 22. 15:28
 6/25 anonim ***** válasza:
Nem, ez nem jó. Ez azt jelenti, hogy rá van kötve.
2015. aug. 22. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:

Szóval ha jól értem, akkor ha egy ilyen mérővel: [link]

az egyik végét a fázisba nyomom, a másikat a földeléshez értetem akkor nem szabadna világítania?

2015. aug. 22. 16:55
 8/25 anonim ***** válasza:

Dehogynem! A fázis és a földelés között is ugyanúgy 230V-ot kell tudni mérni, mint a fázis és a nulla között. Ezt próbalámpával vagy egyéb műszerrel nem tudod kibogarászni, hacsak nincs fi-relé, de nem tudom feltételezni a dolgot, mindenesetre ha van, akkor az terhelésnél, azaz már egy próbalámpánál, fázis és föld között lekapcsol. Szal az egyik helyiségben nincs földelés egyedül? Ezt így nehéz megmondani, hogy a többiben van-e, látni kellene. Régen csináltak olyat is, hogy kihúztak földelést is mindegyik dugaljba, aztán végül nem lett kialakítva földelés. DE egyébként igen, jól gondolod, ha abszolút nincs földelés, akkor ki kell alakítani egy helyi földelést, ehhez használnak földelő szondát, majd a "PEN"-t szétválasztani PE-re s N-re, s a helyi földelést is rákötni a PE-re azaz a földelésre, s innen elindulni a dugaljak irányába földeléssel, no most ehhez viszont regisztrált szerelő kell, mert ez esetben kell plombabontás, mivel ezt a mérőóránál kell kialakítani. Szóval ehhez hívj egy villanyszerelőt, kérd meg, hogy nézze meg a dolgot, s mondjon egy körülbelüli árat. Ha van amúgy földelés a házban, csak abban az 1 helyiségben nincs, s védőcsőben futnak a vezetékek, akkor nem egy olyan hatalmas összeg abban az 1 helyiségben földelést behúzni. Azt jól teszed egyébként, ha addig is kiveszed a brücke-t a föld és a nulla közül a dugaljakban, de előtte azért áramtalaníts le!

Egyébként igen, régen az öregek csináltak ilyet, mert nem volt még annyira "divat" a földelés, s egyesek nem értették mi a különbség a szétválasztás és az összekötés között.

2015. aug. 22. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
53%

Hát, bocsánat, de Pista bácsi nem volt őrült, és még az is lehet, hogy értette a saját dolgát. :) A nullavezető áthúzása a védővezető kapocsra megengedett dolog volt ipari létesítményekben. Ugyanis ez a megoldás egyetlen szempontból lehetne életveszélyes, az pedig az, ha ostoba módon felcserélik a fázist és a nullát. Azt pedig feltételezték, hogy ilyen kontár csak ellenőrizhetetlen körülmények között nyúlhat hozzá, az iparban, ahol a szakszerűség biztosítva van (a szocializmusról beszélünk, mikor volt ipar, de nem a politika a lényeg, hanem az, hogy elvileg nem barkácsolhatott szakképzettséggel nem rendelkező), ott nem. Egyébként ugye a megoldás ma is meg van engedve olyan vastag vezetéknél, amit általában nem lehet belekötni egy dugaszolóaljzatba (de egy motort lazán be lehet így kötni).

Ezzel együtt én sem ajánlom, hogy a helyzet így maradjon, de egy biztos:

"Ha kikötöm a védőföld helyéről, és csak a 0 helyén lesz, akkor egyenlőre biztonságos lesz amíg nem lesz megcsináltatva?"

Itt van az eb a talajba rejtve... A kikötés az csak a fele a megteendő útnak, ott nem szabad megállni egy percre se! Tehát fentiekhez hozzátéve én még nyomatékosan azt ajánlanám, hogy olyan készüléket, amihez vezetékes érintésvédelem szükséges, olyant a kikötés után ne dugjon bele senki. Ugyanis a védővezető kapocsról való lekötés után aztán végleg megszűnik az érintésvédelem. Tehát csak lapos dugós készüléket bele.


"...ha egy ilyen mérővel..." Nem. Se. A valós helyzetet laikus egyetlen módon tudná felderíteni, ha pontról pontra szétkapja az egészet. Én nem ajánlanám. Egyébként persze akármilyen szakember is valaki, csak méréssel ő is igen nehezen tudná a valós helyzetet megállapítani.

2015. aug. 23. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 Szirty ***** válasza:
68%

Sztrogoff!


Szerintem olyan témához szóltál, amihez nem értesz. Ez nem baj, mindenhez senki nem érthet. De sajnos te tanácsokat is adsz méghozzá nagyon-nagyon veszélyes tanácsokat, ami viszont komoly baj!


"A nullavezető áthúzása a védővezető kapocsra megengedett dolog volt ipari létesítményekben."


Soha nem volt megengedett dolog. A védővezető nem vezethet üzemi áramot, csak hibaáramot. Mivel a nulla vezető üzemi áram vezetésére való, így nem használható fel védővezetőként.


"Ugyanis ez a megoldás egyetlen szempontból lehetne életveszélyes, az pedig az, ha ostoba módon felcserélik a fázist és a nullát."


Nagyon nagy tévedés! Az ilyen megoldás akkor lehet (és lesz is) életveszélyes, amikor a nulla vezető valamelyik fogyasztónál megszakad (pl. elég a kötés a túláram miatt).

Ilyenkor a szakadás utáni bekapcsolt készülékek a saját burkolatukra vezetik a fázist. Így innentől nem csak egy, hanem a szakadás után csatlakoztatott (és akár be sem kapcsolt) készülékek mindegyikének burkolatán fázis lesz. Aki megfogja azt megrázza vagy megöli. Még a kikapcsolt készülék is, amire mindenki alapból azt gondolná hogy nem rázhat!!

A másik veszélyforrás hasonló. Láttál már két sarkú kismegszakítót ami a nulla vezetőt is megszakítja?

Ha nem, hát biztosíthatlak hogy van ilyen. De gondolom nem kell magyarázni mi is történik ha egy ilyen után a nullát a csatlakozó aljzat védő érintkezőjére kötik és ez a megszakító leold...


" Egyébként ugye a megoldás ma is meg van engedve olyan vastag vezetéknél, amit általában nem lehet belekötni egy dugaszolóaljzatba "


Szerintem te kevered a PEN vezető szétválasztását PE és N vezetőre.

Igen, a védővezető és a nulla vezető közösítve van az elosztóban. De ez nagyon nem ugyanaz, mint helyileg közösítgetni pl. fali csatlakozóknál. Nagyon nem (lásd fent).


Egyébként annak megállapítása hogy melyik a nulla és melyik a védő vezető nem ördöngősség. Az elosztóban ahol közös tőről fakadnak ugyanis van egy ún. null bontó. Ennek megbontásával és mérésekkel mindenhol azonosítható a nulla és a védő. Mindezt olyan szakembernek kell elvégeznie aki tudja mit csinál!

2015. aug. 23. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!