Ha az USA-ban a 110V elektromos hálózat működik, akkor máshol miért van 220V ha a 110 is elég? Nem lenne úgy kisebb az áramfelhasználás?
110V-os hálózati feszültségnél dupla akkora áramnak kell folyni ugyanakkora teljesítménynél mint a 230V-os hálózatban. A vezetéknek is van ellenállása, így veszteség keletkezik rajta ami azonos teljesítményű fogyasztó esetén kicsit több mint a duplája a 230V-os hálózat veszteségénél.
Egyszerű fizika...
Abban nem vagyok biztos, hogy amikor kiépültek az elektromos hálózatok a világban, (a huszadik század elejétől kezdődően, és főleg a fejlett országokban) elsődleges szempont lett volna az érintésvédelem.
De érdemes megnézni, jelenleg milyen a lakossági fogyasztók felé szolgáltatott hálózati feszültség eloszlása a Földön.
Ez a jelenlegi állapot, de például nálunk Magyarországon is 110V-os hálózati feszültséget használtak a 60'-as évek közepéig. Több évbe telt az átállás a 220V-ra. Az ok az volt, hogy robbanásszerűen megnőtt a lakossági áramigény a gyorsan elterjedő elektromos háztartási gépek megjelenésével. Az akkor meglévő háztartási hálózatok nem bírták a megnövekedett áramterhelést. (hűtőgépek, mosógépek, konyhai elektromos eszközök) Egyszerűbb volt a hálozati feszültséget megduplázni, így ugyanakkora áram mellett kétszeres teljesitmény állt rendelkezésre azonnal. Később a házartásonkénti vezetékcserék folyamatosan megtörténhettek, ha az igény úgy hozta. Ott ahol rugalmasan és gyorsan meg tudták oldani az egyéni hálózatfelújítást, és jóval hamarabb, és folyamatosabban terjedtek el az elektromos háztartási eszközök, maradhatott a 110V. Azzal az előnyével együtt, hogy érintésvédelmi szempontból előnyösebb. Persze tévedhetek, de ez a (szubjektív) véleményem.
ez is tévhit!!! de nagyon
az ember egy ellenállás, idegállapottól, egészségtől, étkezéstől tehát minden élettani folyamattól függő ellenállás
NEM A FESZÜLTSÉG ÖL, HANEM AZ ÁRAM ÉS A FREKVENCIA !!
110V esetén dupla akkora áram folyik át rajtad!
a tested 70% víz, az áram megindítja a vízbontást és a véred levegős lesz, ez ugye nem szerencsés
a test frekvenciája 60-70 Hz körül van (ez értendő az a szívműködésre is /pulzus/)
az 50Hz hálózati frekvencia és közel áll a szív frekvenciájához, ezzel szívritmuszavart és teljes szívleállást okozhat
@Wikipedia
Élettani (fiziológiai) hatás [szerkesztés]
Az áramütés veszélyére figyelmeztető szimbólum
Az emberi test vezeti a villamos áramot, elektromos ellenállása 200-3000 Ω között változhat a körülményektől függően. A szervezeten áthaladó áram izom-, bőr- és idegi károsodást, illetve halált is okozhat. A károsodás mértékét az áram erőssége és típusa (egyenáram vagy váltakozó áram), a hatás ideje, és az áram testen belüli útja határozza meg. A nagyfrekvenciás váltakozóáram kevésbé veszélyes, mint az egyenáram, mert a nagy frekvencia miatt az áram nem hatol a test belsejébe, hanem inkább a bőrfelület mentén halad, ezzel ott többnyire égési sérülést okoz. Az emberi testbe jutó, szíven áthaladó 0,05 amper (= 50 milliamper) erősségű váltakozó áram már halálos lehet.
A háztartásokban használt 230 V-os, 50 Hz-es váltakozó feszültség már néhány tizedmásodpercen belül fibrillációt okozhat, ami 20-30 másodpercen belül oxigénhiánnyal és eszméletvesztéssel jár (már a szíven áthaladó 50 milliamper erősségű váltakozó áram is halálos lehet). Ha a váltakozó áram közvetlenül a szívbe jut, már 1 mA is veszélyes. Egyenáram esetén hasonló következményhez 500 mA-es érték szükséges.[1] A fibrilláció szempontjából legveszélyesebb frekvenciatartomány a 12 Hz - 60 Hz közötti érték.[2] A háztartásokban használt váltakozó áram 3×, 5× veszélyesebb, mint az azonos feszültségű vagy áramértékű egyenáram. Egyenáram esetén a szív egyszerűen „megáll”, azonban az áram megszűnésekor magától képes elindulni. Paradox módon a defibrillátorban használt egyenáram képes megszüntetni a szív szabálytalan működését (a fibrillációt).[3]
A villámcsapáskor kialakuló áramütés hatásai még nincsenek teljesen tisztázva. A villámláskor hatalmas feszültség és igen nagy áramerősség alakul ki, mégis lehetséges a villámcsapás hatásait túlélni, de ennek körülményei még további kutatást igényelnek.
Az iparban használatos 10 000 V (röviden: 10 kV) (valamint az ennél is nagyobb feszültség), a feszültség nagysága miatt veszélyes, mert ekkora feszültség alatt lévő vezeték a levegőben villamos ívet húzhat a vezeték és az emberi test között, ami áramütést okozhat akkor is, ha a vezetéktől távol állunk.
A választ megírták, de az egyik válaszban félrevezető hiba van: 110 Volt esetében nem folyik az emberen 2x akkora áram mint 220 Volt esetében - és a 220 Volt nem veszélytelenebb mint a 110, sőt fordítva !
(Gondoljunk bele a dolog abszurditásába - minél kisebb feszültség annál nagyobb áram - akkor a ceruzaelem félelmetesen veszélyes eszköz lenne ...)
A félreértéshez az vezethetett, hogy valaki helyesen írta - 110 V-on 2x akkora áram kell ugyanakkora teljesítmény eléréséhez - ám az áram nem magától lesz annyi, hanem mert az eszközt eleve úgy tervezik, hogy akkora áramot vegyen fel !
az embert viszont nem áramfelvételre tervezik - vagyis a villanyáram szempontjából ugyanaz.
Az áramfelvételt alapvetően az elektromos ellenállás határozza meg - az pedig ugyanannyi - fele feszültségre fele áram ugyanazon az ellenálláson vagyis - ha úgy vesszük 110 Volton fele akkora áramerősség alakul ki az emberen mint 220-on - sőt - egyéb tényezők miatt - hogy az ember ellenállása nem konstans hanem épphogy az átfolyó áram hatására is változik - még veszélytelenebb, mert kevésbbé/lassabban rombolja le főleg a bőrfelszín ellenállását.
Az elektromos áram élettani hatása nehezen megfogható - van hogy az emberek több kilovoltos áramütést tűlélnek, de bele lehet halni 100V-os áramba is.
Jómagam 230V váltóárammal és 250-410Volt egyenfeszültséggel szereztem "élettapasztalatot" kb. 20-30 esetben - és azt tudom mondani, hogy a legrosszabb, ha az ember nem számít rá - talán mert késik az önvédelmi reakció, vagy lélektani okokból is (rémület - így írhatnám le az áramütés/rázás lélektani hatását).
Ha valaki pl. régi csöves rádiót javítgat bekapcsolt állapotban és kap egy 250-est - az viszonylag elviselhető mert lélektailag készenlétben van kb. mint a piros-pacsi játékban - és olyan a reakciósebessége is - de senki ne kísérletezzen vele mert nincs ember aki kiszámítsa nem állítja-e le/akasztja ki a szívét.
Háztartásokban viszont tudom ajánlani az életvédelmi (Fi relét) van ahol a lakás hálózatába eleve beépítik, az valóban életet menthet azzal, hogy korlátozza az elkóborló áram erősségét kb 30milliAmperre...
A kóboráram az ami nem arra folyik amerre kellene - esetleg épp emberen vagy elromlott szigetelésű készülék földelésén (lényegében azt "leltározza", hogy ami az egyik vezetéken kimegy a másikon visszajön-é - ha nem akkor szökik valamerre és jobb lekapcsolni mindent a biztonság okáért).
No ennyi.
Üdv!
Az emberi test frekvenciája kb 1,2 hz,70-80 szívverés/perc osztva 60 másodpercel,az 50 herz-es frekvencia másodpercben értendő,vagyis a váltó árammal érintkező emberi test szívverése 3000/perc pulzus miatt kiakad vagyis fibrillál.
Az egyen áram blokkolja a szívet és sejtbomlasztó hatása van tehát az még rosszabb.
Räziël válasza:
ez is tévhit!!! de nagyon
az ember egy ellenállás, idegállapottól, egészségtől, étkezéstől tehát minden élettani folyamattól függő ellenállás
NEM A FESZÜLTSÉG ÖL, HANEM AZ ÁRAM ÉS A FREKVENCIA !!
110V esetén dupla akkora áram folyik át rajtad!
a tested 70% víz, az áram megindítja a vízbontást és a véred levegős lesz, ez ugye nem szerencsés
a test frekvenciája 60-70 Hz körül van (ez értendő az a szívműködésre is /pulzus/)
az 50Hz hálózati frekvencia és közel áll a szív frekvenciájához, ezzel szívritmuszavart és teljes szívleállást okozhat
"110V esetén dupla akkora áram folyik át rajtad! "
Ez vagy nem tanult fizikát, vagy szed valamit.
Nagyon sok helyen (kis népsűrűségű kertvárosokban többnyire) az utcai vezetékek nem 110V-osak, hanem nagyfeszültségűek, és minden háznak saját transzformátora van.
Ilyen: [link]
Ez is egy kissé rézpazarló megoldás, amire azért van szükség, mert a 110V-tal nem lehet megoldani a nagyobb távolságra vezetést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!