Miért nem emelik 240V-ra a feszültséget az USA-ban?
Azt hiszed az csak úgy megy? A frekvenciát a generátor adja, le kell cserélni az összes generátort.Az összes trafót le kell cserélni mert az adja a feszültséget. Az összes elektromos berendezést le kellene cserélni, van fogalmad hogy mindez mibe kerülne?
(a generátorok az USA-ban is 3 fázisúak)
1. Minden erőművet átalakítani
2. Minden háztartási, irodai és kisipari gépet kicserélni vagy átalakítani
3. Minden hálózatot kicserélni vékonyabb vezetékre (bár ha marad a vastag, aztalán nem baj
A gond az, hogy ez dollárbilliókba kerülne! Na meg lenne egy hosszú átmeneti állapot, amíg sok berendezés nem működne, mert vagy a készülék régi, vagy a hálózat így nem működnének az elektromos berendezések.
Na és ott vannak a másodlagos károk: Régi berendezések begyűjtésének és megsemmisítésének a kérdése. Új cuccok olcsó és gyors legyártása, kapacitáshiány, kínai import iszonyat pénzért. Villanyszerelőkből és elektroműszerészekből óriási hiány lenne, kellene egy csomó vendégmunkás. Az átállás alatt állna egy csomó gyár, a tőzsde, óriási gazdasági kár lenne.
Mindösszesen a másodlagos károkkal már nem is billiókba, hanem trilliókba kerülne a dolog.
Így baromira értelmetlen lenne meglépni, és kizárt hogy komolyan foglalkounának ezzel a kérdéssel.
Egy kivétel van a szigetüzem. Ha elég kis területű ahhoz, hogy át tudjon térni. De még ott is iszonyat pénzbe kerüljne a dolog.
Utánananéztem a wikipedián, van 240 volt a szárítókhoz és a légkondikhoz. Nem tudom, hogy csinálják, mert két párhuzamos hálózat a legközelebbi trafóháztól azért nem olcsó mulatság.
Számítógépeknél egyszerű átállni, mert a tápok tudják mindkét feszültséget. De az ott hazai piacra gyártott tévék, rádiók nem biztos, hogy képesek erre. A nemzetközi szabványú cuccok közül sok képes lenne rá, de erős a gyanúm, hogy a régebbi cuccaik csak a saját szabványuknak felelnek meg.
Szóval, ha nem is kerülne olyan hatalmas összegbe, amit az előbb írtam, de akkor is nagyon drága lenne.
Nézzük meg pl. a digitális tévére való átállást, ez is évek óta húzódik, holott itt nem is kell új készülék. A digitális rádiók esetén meg teljesen új készülék kellene, ezért gyakorlatilag még nem volt semmilyen átállás, csak próbaadás van évek óta. Nézz körül a boltban, alig látni digitális rádiót! Még mindig az analógok mennek.
Találtam egy angol nyelvű kérdezőoldalon a témát boncolgató kérdéseket ahol van részletes kielégítő válasz.
Hát igen, a válaszokból az tűnik ki hogy magát a 100V-os váltakozó feszültséget még Tesla találta ki mert az kevésbé veszélyes, meg abban az időben még voltak szigeteletlen vezetékek, és azokban az időkben az áramot még csak leginkább világításra használták, ehhez elég is volt a 100V, amit később az elosztási veszteségek csökkentésére 120V-ra emeltek. Aztán jöttek a nagy áramfelvételű berendezések és megjelentek a KV-os erőművek és távvezetékek. A KV-okból trafók csinálnak 120V-ot. De ha jól fordította a google akkor a fő trafókban 240V-ot csinálnak, és ezt 120V-os ágakra osztva vezetik a lakossághoz. A pénz hiányára hivatkozik a válaszoló a 240V-ra emelés elmaradásának okaként, és ok ként azt is felhozza hogy a 60HZ-es áramtermelés nem annyira stabil mint az 50HZ-es. Na de bakker ha 120V-on jól megy a 60HZ, akkor 240V-on is ugyanolyan jól kell mennie. Mégis miért járatnák egyes dél amerikai országok a szar USA-tól örökölt 60HZ-es rendszert 240V-on ha nem lenne stabil? Pont hogy nagyobb feszültség kisebb áramerősség, kevésbé terhelt elosztóhálózat! De azt hiszem nyugodtan ki lehet jelenteni nem a pénzhiány miatt nem emeltek feszültséget hanem a lustaság miatt! Gyakorlatilag egy Edison korabeli rendszert járatnak most is, már ami a trafók utáni lakossági részt illeti, az átviteli hálózat a távvezetékek az erőművek lehetővé tennék a 240V-os feszültség alkalmazását. Voltak már túlterhelésből adódó súlyos áramkimaradások az USA-ban nem is egyszer. A véleményem az hogy azok a települések településrészek ahol ezek a gondok rendszeresek, bizony 240V-ra kell emelni a feszültséget, a régi 120V-os cuccok meg majd mennek házi trafóval.
Eklatáns példa a fülöp szigetek és peru 220V 60HZ, régi USA 120V rendszert váltottak le valószínűleg. A házakban megtalálhatók az amerikai típusú "B" földelt, az amerikai típusú "A" földeletlen, valamint az európai típusú "C" földeletlen dugaljak. Jó példa a szigetüzem szempontjából brazília. Amerikai 120/60HZ rendszer alapvetően, de egyes szállodákban megtalálható a 220V, valamint Fortaleza-ban 240V-os a hálózat. Ebben az országban is megtalálhatók az "A" "B" és "C" típusú dugaljak.
Aki akar utánanézhet melyik országban milyen feszültség frekvencia és konnektorok terjedtek el, itt:
Ha az oldal információi helyesek akkor az USA típusú konnektorok is simán bírják a 240V-ot.
Egyesek a válaszaikban azt írták hogy az USA vezetékek vastagabbak, tehát elvileg azok is bírnák a 240V-ot. Ugyanakkor biztonsági okokból a dugaljakat(hiába bírják a 240-et) mindenképp cserélni kell olyan típusúakra amelyeket általában 240-es hálózatokhoz használnak a világon, azért hogy véletlenül ne dugjanak be egy 120-as cuccot. Valószínűleg az ausztrál, brit, vagy a nálunk megszokott "europlug schuko" típusokat építik majd be az USA-ban is ha egyszer rászánják magukat a váltásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!