Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Napelem esetében mennyire...

Napelem esetében mennyire káros az akkumulátoroknak a folyamatosan változó áramerősség? ...

Figyelt kérdés

Nem dőlt még el, hogy pontosan mekkorát, de terveznék egy 20-50 W-os polikristályos napelemet vásárolni, amivel powerbank-jeimet és a telefonjaimat tölteném. A feszültséget be fogom tudni állítani egy feszültség szabályzóval, de az őszi, téli és tavaszi időszakban még optimális tájolás és megfelelő dőlésszög esetén sem fog tudni állandóan 5V 2A-t adni (vagy a két powerbank-nél 5V 2,1A, ill. 5V 2,4A (valamint ez még tud gyorstölteni is, tehát 9V 2A)), hanem a változó felhőzet és változó árnyékolás miatt ugrálni fog a teljesítmény, illetve az áramerősség is. A kérdésem az, hogy ez mennyire káros a telefon, illetve a powerbank-ek akkumulátorainak?

(Az élethelyzetemről nem kívánok részleteket megosztani, így megkérek mindenkit, hogy a kérdésre válaszoljon! Köszönöm.)



2023. szept. 26. 15:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
54%
Semennyire
2023. szept. 26. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Mennyi/milyen powerbankokról illetve telefonokról lenne szó?


Mert az határozza meg a napelemes rendszer teljesítményét, a szükséges napelemes töltésvezérlőt, illetve - ha folyamatos, stabil töltést szeretnél - az akkumulátor kapacitását (illetve a DC-DC átalakító - ami az akkumulátor 12 V-os feszültségét 5/9 V-ra alakítja - teljesítményét).

2023. szept. 26. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Morzsi007 ***** válasza:
72%
Csinálj sziget üzemű rendszert, mert az egész nap gyűjti az energiát, legalábbis mikor süt a nap, ha pl este szeretnéd tölteni a powerbankokat, akkor lesz rá lehetőség, ha nem tárolod az energiát, hanem instant használod fel, akkor az macera lenne szerintem és nem mindig áll készen a töltésre. Ha ez megvan, onnantól egyszerűbb a dolgod.
2023. szept. 26. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Nem kell szabályozni az áramot, szabályozza a powerbank magának.


Ami meg rá van írva 2-2,1-2,4A az a kifelé jövő max áram, nem pedig a befelé menő.

2023. szept. 26. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Szerintem nem tudjuk meg sosem, kivéve, ha van egy másik Föld, ahol nem szinkronban süt az a Nap, és valaki képes a kijelölt időszak végén a két bolygón elhelyezett akkukról egy pontos diagnosztikát adni. Már persze úgy, hogy az akkuk állapotának megváltoztatása nélkül a kísérlet elején is tud diagnosztikát végezni.
2023. szept. 26. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Mindegyik Lítium-ionos. "Asus ZENPOWER PowerBank 10050 mAh", illetve "ADATA P10000QCD Power Bank 10000 mAh" és két darab Huawei P8 Lite, ezek 2.000 mAh-ásak. Naponta 35-60 W teljesítményre van szükségem. Ezt teljesen borús téli időben is kellene teljesítenie.


Mindenképpen szigetüzemű rendszer lesz, semmiképpen sem fog hálózatra szolgáltatókhoz csatlakozni.


Akár a 220V-os is képesek szabályozni? Vagy mi a határ? Tehát bele van építve egy feszültség szabályzó? Powerbank-ekbe és telefonokba egyaránt? Ha tehát 220-ra rádugnám [de nem emiatt tettem fel a kérdést, ez csak egy elméleti kitérő], nem menne tönkre, hanem rendesen töltene?


Rosszul emlékeztem. Az ADATA powerbank-nél a bemenet "DC 5V 3A, 9V 2A". Az ASUS-nál a bemenet "DC 5V 2A". A telefonjaim bemenete szintén 5V 2A.

2023. szept. 27. 10:29
 7/12 Morzsi007 ***** válasza:
Ha szigetüzemű lesz, akkor felesleges agyalni a változó ármerősségen. Vagy elvesztem az erdőben. A vezérlőn milyen kimenetek vannak? Biztos van olyan US B-s töltő (modul), ami 12-24V-ról is üzemel, így kevesebb megy a levesebe, mintha inverterrel 240V-ról töltenéd a powerbankokat. Egyébként a hordozható aksikban van a töltésvezérlő, az dönti el, mekkora áramot vesz fel. De ezt már itt leírták szerintem.
2023. szept. 27. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

#6:

Ezek a napelemes, szigetüzemű rendszerek a következő komponensekből épülnek fel:

* van maga a napelem, ami egy bizonyos feszültséghatár - általában egy-egy tábla 30-60 V - között működik

* van egy akkumulátor (vagy akkumulátorcsomag) - ami lehet ólom-savas (ami hasonló az autókban találhatókhoz, de viszont ebben az ólomlemezek vastagabbak, ezeket nevezik mélyciklusú, vagy munkaakkumulátornak), vagy Li-ion/LiFePO4 - ezek általában 12/24/48 V-osak (esetedben a 12 V lenne az ajánlatos, így a 12-ből 5 V-ra történő átalakításnak kevesebb a vesztesége).

* és van egy töltésvezérlő - ez alakítja át a napelemektől jövő nagyobb feszültséget az akkumulátor(csomag) alacsonyabb feszültségére, illetve erre lehet kötni a 12/24/48 V-os fogyasztót.


Esetedben szükség lesz még egy, DC-DC átalakítóra ami a 12 V-os feszültséget lecsökkenti 5 V-ra.


Mivel esetedben a két powerbank egyenként 36 Wh-s, a telefonok egyenként 12 Wh-sak, így - 20 %-os töltési/átalakítási veszteséggel számolva - 120 Wh-s energiafogyasztással számolhatunk.


Ha naponta kívánod ezeket tölteni, 3 napnyi felhős idővel számolunk (amikor nincs elegendő napsütés) és télen átlagosan 2 órás napsütéses idővel, akkor - több off-grid kalkulátor oldal tanúsága szerint - egy 100 W-os napelem és egy 100 Ah-s 12V-os ólom-savas munkaakkumulátor elkellhet.

2023. szept. 27. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

A változó áramerősség "a változó felhőzet és változó árnyékolás miatt" fog létrejönni. Tehát nem "váltakozó", ahol az irány változik, hanem csupán az áramerősség mértéke változik, mivelhogy az árnyékolás (és a felhőzet - azért teszem zárójelbe, mert ugye az is árnyékolás) miatt folyamatosan változik a napelemet érő energia mennyisége.


Őszintén, vezérlőt még nem néztem, mert a korábbi ismereteim miatt tévesen vélekedtem és helyette egyszerűen feszültség szabályzót* akartam volna használni. (Laikus vagyok, de nem gondolom, hogy túlságosan bonyolult ez a téma.)

Nyilván nem 220-240V-os invertert fogok venni Csupán a powerbank-ek és telefonok töltésére...

*Úgy tudom, hogy megfelel az is, de a vezérlővel lehet maximalizálni a kinyerhető energiát.

Őszintén, nem igazán tudok kiigazodni a vezérlők között...van 10 ezertől 70 ezerig, meg azon felül. Nyilván nem a drágát venném meg a powerbank-ekhez és telefonokhoz. (A kinézett feszültség átalakító 5e Ft körül volt, de már nem elérhető. De ezek szerint felesleges...)


A 6-os hozzászólásom utolsó előtti bekezdésére nem kaptam választ.


Hmmm...100w és 100Ah-ás akkumulátor óriásinak tűnik...

Tudtommal valamennyit borús időben is tölt. Nyilván töredékét, mint napis időben, de akkor is van valamennyi.


"Esetedben szükség lesz még egy, DC-DC átalakítóra ami a 12 V-os feszültséget lecsökkenti 5 V-ra." - Akkor mégsem tudják szabályozni a powerbank-ek és telefonok a feszültséget?

2023. szept. 28. 14:01
 10/12 Morzsi007 ***** válasza:

Kicsit túl tolod a dolgokat, ahogy írtad laikus vagy, azzal sem vagy tisztában, hogy lehet tölteni a powerbankokat.

Én is laikus vagyok, de én valami solar charge controllert használnék, amire rákötöd a napelem paneleket meg egy ólom akkumulátort, ezen az eszközön van általában USB aljzat, amiről tudod tölteni a powerbankokat, függetlenül a napsütéstől, ha a nagy ólom aksi töltöttsége elegendő, nem kell semmi más, amiket írsz. Nem kell sok mindenen agyalnod feleslegesen.

Valami ilyesmit kellene venned.

Solar Charge Controller MPPT 30A 40A 50A 60A 80A 100A LCD Display 12V 24V AUTO Dual USB Solar Charge And Discharge Controller

[link]

2023. szept. 28. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!