Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Emetofóbia, pánikbetegség....

Emetofóbia, pánikbetegség. Akinek volt, hogyan küzdött meg vele?

Figyelt kérdés

Kiskorom óta kóros rettegést érzek a hányástól, de még a hangjától is. Tudom,hogy ez nagyon gáz, főleg mert a hányás maga nem egy olyan dolog,amibe az ember belehal vagy ilyesmi, és szégyenlem is magam emiatt,de annyira igyekszem elkerülni magát a hányingert is, hogy nagyon tudatosan odafigyelek magamra. Utcán pl. sosem veszek ételt (gyros,hotdog,ilyesmik), állandóan ellenőrzöm a termékek lejárati idejét, mindig odafigyelek,hogy miből,mennyit eszem, de ha ne adj Isten többet eszem a kelleténél,vagy esetleg olyasmit,amit nem ettem jó étvággyal (vendégségben pl. nem kezdek el nyávogni,hogy nem szeretem ezt meg azt vagy nincs étvágyam,mert szerintem nem illik),azonnal pánikba esem,hogy mi van,ha ettől meg attól rosszul leszek,és van,hogy beveszek egy szem Daedalon-t is,megelőzés céljából.

A pánikbetegségem is valószínű,hogy emiatt alakult ki,mert három hónapja egyik éjjel iszonyatos émelygésre ébredtem,és ettől annyira megijedtem,hogy elkezdtem remegni,szorított a mellkasom és rettegtem,hogy rosszul leszek,és az első rosszullétemet ezután még tizenegy követte három hónapon belül. Emiatt is borzasztóan szégyenlem magam,mert elmúltam 24,és azt gondolom,hogy egy felnőtt nő ne ilyesmiktől féljen,főleg mert később szeretnék kisbabát...

Ezzel elég kellemetlen így együtt "élni", mivel állandóan emiatt szorongok,és ez nehéz. Ezzel pedig csak azt sikerült előidéznem,hogy gyomoridegem lett, étkezések után hányingerem,ezért inkább nem ettem, emiatt pedig lefogytam és összeszűkült a gyomrom. Volt,aki szerint elébe kell mennem a félelmemnek,és egyszer pl. annyira berúgni,hogy másnap kikerülhetetlen legyen a rókacsalád. De ettől már most ezer a vérnyomásom... :S Ráadásul rossz érzés,hogy ezt nem tudom kontrollálni,vagyis,hogy inkább már túlkontrollálom magam,hiszen maga a pánikroham is állandó hányingerrel jár,nálam legalábbis.

Akinek ilyen problémája volt,hogyan küzdötte le?


2011. febr. 15. 17:10
1 2
 1/19 tetris ***** válasza:

A hányás folyamatában mi az, ami konkrétan megfélemlít? Mitől félsz leginkább?

Attól, hogy kiadod a bensődet is, vagy mi?

Ezen felül kell emelkedned, mert ha édesanya szeretnél lenni, akkor a hányás elég nagy valószínűséggel elő fog fordulni. Gondolj csak a reggeli rosszullétekre.

Azt se tudja neked senki garantálni, hogy életed során soha nem fog olyan helyzet adódni, amikor rókáznod kell majd. Ha rádtör a hányinger, azt nem lehet elfojtani. Előbbb, vagy utóbb szembe kell nézned ezzel.

Még sohasem rókáztál?

2011. febr. 15. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%
Nekem volt ilyen problémám! Pontosan így, először emetofóbia, majd pánikbetegség. Bár mindig is undorodtam a hányástól, pont mint te, 18 éves koromban "teljesedett ki", akkor vagy fél évig nem tudtam/mertem enni, kissé be is csavarodtam ettől.. ebből valahogy magam kijöttem, mikor már úgy voltam, hogy nem érdekel, inkább hányjak, mint soha ne egyek semmit, mert sokkal rosszabb nyavalyákat szed így össze az ember.. Azóta úgymond jól voltam, de pár év múlva meg pánikbeteg lettem, fogalmam sem volt mitől, én ezt nem is kötöttem össze evvel az undorral (pedig szerintem még mindig bennem van ez is, csak "félre tudtam tenni"). Szerintem ez az, mikor a tudattalanból már többféleképp próbál feltörni a kezeletlen probléma. Legalábbis én végül kikötöttem pszichológusnál, és neked is ezt javaslom, mert lehet, hogy egészen más gond miatt alakult ki ez nálad is.
2011. febr. 15. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Én egyszerűen elmentem pszichiáterhez. Gyógyszerrel, és terápiával 3 hónap alatt kigyógyultam. Ha akarod, elmész te is, és lesz szép egészséges kisbabád, akit örömmel fogsz nevelgetni. Vagy nem mész el, és akkor lesz egy igen nehéz terhességed, és lesz egy frusztrált kisbabád. Még a házasságod is bajba kerülhet emiatt, ha a férjed nem a tolerancia bajnoka.
2011. febr. 15. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%

Én bizony egy bazinagy berúgással léptem a gyógyulás útjára. Tudod, amikor hirtelen iszik meg az ember sok pálinkát, akkor bizony berúgik, mielőtt hányingere lenne az italtól. És olyankor már nincs kontroll, hogy jaj, nem iszom többet, nehogy hányjak. Nagyon sokat ittam, majd elaludtam a földön. Iszonyatos hányingerre ébredtem, de mivel még nem voltam teljesen tudatomnál, így nem éltem meg hátborzongató dolognak a hányást, inkább megkönnyebbültem, és megállapítottam, hogy nem is olyan szörnyű ez.


Nem sokkal később beteg lettem, elkaptam egy hányós vírust. na, azt halálfélelemmel, bőgéssel-rettegéssel éltem meg, mert mindent kihánytam. De azt is túléltem, és akkor láttam, hogy nagyon ramaty érzés, de hát túl kell esni rajta és kész.


Ha valami méreg annak ki kell jönni. Jobb kint mint bent. :P

2011. febr. 15. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a választ,és hogy időt szakítottatok rá,hogy megosszátok velem a tapasztalatokat! :)
2011. febr. 16. 10:53
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
Én is pszichoterapeutához járok, azóta tünetmentes vagyok..
2011. febr. 17. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Sziasztok!

Hú, el sem tudom mondani, hogy milyen érzés, hogy látom, hogy ennyi sorstársam van. Pár hete találtam rá a neten, hogy mi ennek a betegségnek a neve.

Pontosan nem tudom megmondani, hogy mikor kezdődött nálam ez a kín. Én is 24 éves múltam, mint Te, kedves kérdező.

Megnyugvás is látni, hogy nem vagyok egyedül ilyen idióta betegséggel meg szomorú is, mert sajnálok mindenkit (és igen, magamat is.):-(

Olvasgattam e témában egyéb oldalakon. Írták, hogy párkapcsolat is ritka ilyen fóbiás embernél...

Hát, nálam párkapcsolat ugyan van, de Istenem, mennyivel szebb, nyugodtabb, boldogabb lenne, ha nem árnyékolná be ez a borzalom.:-(

Én óvodás koromtól minden hányásomra emlékszem. Gondolom, a többi ilyen gonddal küszködő társam is... Szerencsére nem volt olyan eget rengetően sok alkalom, de így is nagyon megszenvedtem. Na, meg tényleg az is, ha mellettem valaki rosszul van, hát, az az irdatlan pánik, ami rám tör olyankor... TV-ben, filmekben ha ilyet látok, egyből dupla gyorsasággal ver a szívem.

2002. augusztusában hánytam valami vírus félétől. Onnantól kezdve egészen 2010. december 24-ig (Szenteste...) elkerült a hányás. Most Karácsonykor viszont az egész családon átment egy nagyon durva vírus. Anyukám kezdte 23-án délután, én folytattam 24-ről 25-re virradó éjjel, Párom pedig befejezte 25-én hajnaltól délutánig. Anyukámból és Páromból alul-fölül egyszerre jött minden, nekem hasmenésem nem volt, de azért 25-én egész nap 39,8 fokos lázam volt. Páromat sajnáltam nagyon, mert Anyukám 2-3-szor hányt, én 3-szor, Ő meg -komolyan mondom- legalább 15-ször. De már epét.:-(

Túlélni túléltük, de sajnos nem változott semmi a szorongásomat, rettegésemet illetően.:-(

2009-től dolgozom egy olyan munkahelyen, ahol 10-18 óráig vagyok/voltam bent (idén januártól már 9-17 óráig). Reggel megiszok egy kávét, egész nap nem eszek semmit (nehogy "baj" legyen), aztán este fél 6 körül eszek először és utoljára. Hétvégén, mikor itthon vagyok, akkor azért rendesen ebédelek, aztán vacsorázok, de hétköznap nem merek. Étteremben egész életemben maximum 5-ször ettem. (Mondjuk ez nem olyan nagy gond számomra. Ha nem lenne ilyen betegségem, akkor se biztos, hogy sűrűbben ennék étteremben...) Nekem is volt Daedalon-os időszakom. Anyagilag is alig bírta Anyukám...:-( Egy étkezés, egy Daedalon. 14-15 éves korom körül jártam gyerekpszichológushoz ezzel a problémával. Xanax-ot, Zoloft-ot, Atarax-ot és egyéb "finomságokat" szedetett velem. Hát, én ezektől csak álmos voltam, meg kicsit "részeg". Voltam ideggyógyásznál, aki homeopátiás bogyókat adott, meg elemezte a szememet meg ilyesmi... Voltam szellemgyógyásznál, aki alfába akart levinni a szellemvilágba (vagy nem tudom már) és ott gondolatban "eljátszottuk", hogy megoperálnak az angyalok vagy nem tudom, kicsodák és egészséges gyomrot, agyat adnak, stb... Meg volt még egy pszichológus, akihez jártam úgy 17 éves korom körül, na, az nem tudom, milyen technikával akart gyógyítani, de 1 órások voltak a találkozásaink és Ő várta, hogy beszéljek és csendben ült. Na, és erre én is csendben ültem. Aztán néha kérdezett, én válaszoltam és pár alkalom után egyszer csak már nem mentem többé...

Most fontolgatom, hogy valamilyen megoldást kellene találnom, mert már túl sok időt pazaroltam arra az életemből és legfőképpen a szeretteim életéből, hogy megpróbáljak ezzel együtt élni és nem pedig megszüntetni a problémát.:-(

Volt már egy 4 és fél éves kapcsolatom, ami így visszagondolva többek között emiatt ment tönkre. (Ami a jelenlegi Páromat ismerve nem is baj, mert nagyon boldog és szerencsés vagyok, hogy egy ilyen férfival áldott meg a sors) Eléggé napirenden van már a baba gondolata. Annyira, hogy próbálkozunk is már jó ideje. Félek, hogy tudat alatt a terhesség közben fellépő esetleges rosszulléttől való félelem közrejátszhat abban, hogy nem akar még megfoganni ez a gyermek. Pedig minden menstruációmnál elkeseredek, hogy megint nem sikerült és újult lelkesedéssel várom a következő lehetőséget, de eszemben van, hogy lehet, hogy ez a szorongás akadályoz minket.

Emlékszem, kiskoromban minden este úgy aludtam el, hogy a Miatyánk elmondása után volt egy állandó szövegem: "Ne hányjak, ne öklendezzek, ne legyen hányingerem, ne legyen öklendezőérzésem"! Meg egy csomó ideig nem mertem kimondani ezt a szót! Annyira, hogy amikor hányingerem volt és sírtam emiatt, akkor azt hazudtam, hogy fáj a hasam. És Anyukám elvitt orvoshoz, aztán vagy 2 évvel később vallottam be Neki, hogy nem is a hasam fájt, hanem hányingerem volt... Meg minden lefekvés előtt megkérdeztem Anyukámat, hogy "nem fogok?" (Azt nem mertem kimondani, hogy mit nem fogok) Ő válaszolt, hogy "nem" én meg visszakérdeztem, hogy: biztos? Ő: biztos. Én: Tuti? Ő: Tuti! Én: 100%? Ő 100%. És ezt is csomó ideig így csináltuk. (Nem is tudom, hogy lett ennek vége...)

Szóval, vannak hülye, érthetetlen, felfoghatatlan, megmagyarázhatatlan és tök értelmetlen betegségek, amit egy olyan illető, aki nem él át, nem is érthet meg. Szomorú, elkeserítő dolgok ezek.:-(

Bocsássatok meg a kisregényemért, de olyan jól esik tényleg olyan embereknek leírni a keservemet, akik tudják is, hogy mit érzek. Kitartás mindegyikőtöknek és fel a fejjel! Valamilyen úton-módon kijövünk ebből mindannyian!

2011. márc. 21. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%

Jesszus, kedves utolsó, én vagyok a második válaszoló, és hátborzongató, amit leírtál.. mármint, én is pont ezt csináltam. Esti imáimba belefoglaltam, hogy csak ne hányjak, és senki ne hányjon, akit szeretek. Életben nem gondoltam volna, hogy valaki pont ugyanígy ment/megy ezen keresztül! A legjobban mindig este féltem, hogy rosszul leszek, így ha éjszaka fölébredek, és kicsit is émelygek (a mai napig..) olyan halálfélelem tőr rám.

De nem értem, hogy nem segített Neked egy doki sem, pedig mennyi mindent kipróbáltál! És gyerekként nyugtatókat adni erre.. hát érdekes.

Amúgy nem szokott ez hullámozni? Mármint nincs olyan időszak, mikor ez annyira nem izgat, és nem figyelsz ennyire az étkezésre? Nálam nagyjából elmúlt, csak este szoktam a mai napig néha frászt kapni, de már eszek bármikor bármit.

2011. márc. 21. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

Kedves kommentelők!

Nagyon köszönöm mindenkinek,hogy elmondtátok,hol tartotok,ki hogyan próbál meg küzdeni a dolog ellen.

Nos,én is elkezdtem a pszichoterápiát,eddig bevált,a pszichológusom egy tündéri kedves,fiatal nő,aki az eddigi "vizsgálatok" alapján arra a következtetésre jutott,hogy egy magzatkorban ért trauma miatt alakult ki ez nálam. (Édesanyámnak sajnos nem volt egyszerű terhessége velem.) A szüleim szerencsére megértenek,és támogatnak,ők azok,akik igazán szorgalmazzák,hogy folytassam a terápiámat. De pár napja eljutottam egy nagyon fura pontra.Voltak most ugye ezek a vírusok télen, én pedig minden egyes napomat,órámat félelemben éltem.Fertőtlenítettem a kezem,emberek közé nem igazán mentem (emiatt az iskolát is sikerült elhanyagolnom,amire nem vagyok büszke),és tényleg szinte semmit nem ettem.Nem beszélve a folyamatos fogyásról,és a kialvatlanságtól... meg a félelemről. És eljutottam oda,amikor megkérdeztem magamtól: kell ez az érzés nekem? Hiszen tényleg akarok majd kisbabát,és bár a hajlamom a hányásra kb nulla (egész 24 év alatt 4-szer hánytam körülbelül,legutóbb tavaly májusban egy vírus miatt),megfordul a fejemben,hogy vajon a terhességet hogyan fogom így végigvinni...aztán rájöttem arra,hogy mindaz a sok aggódás,félelem,pánik és rettegés sokkal de sokkal több értékes hónapot,évet vett el idáig,mint maga a gondolat, a félelem tárgya... és ezért elhatároztam,én nem futok többet a félelem ellen, inkább szembefordulok vele. Nem mondom,hogy nem aggódom,de pl. gyógyszert soha nem vennék be,soha életemben nem is szedtem,se nyugtatót,se feszültségoldót. Ha eljutottam odáig,hogy már nagyon eluralkodik rajtam a félelem (sírás,aggódás,remegés),akkor megiszom egy pohár citromfű teát, esetleg bekapok egy hova-tablettát. Tudom,hogy nem elég,de engem megnyugtat. És ha már tényleg ott tartottam,hogy elkap a hülyeség,bevettem egy Daedalont.De most már úgy vagyok vele,hogy alaposabban átgondolva, nem éri meg ez a félelem, pláne nem a fiatal életemből. Tudom,hogy beszélni róla egyszerű,és tényleg még van hová fejlődnöm,de egyszerűen muszáj ezt a dolgot kiirtanom,hogy ha tisztességes életet akarok. Remélem,hogy a pszichoterápia segít,már az segítség,hogy a kiváltó okot tudom és ismerem. Csak abban bízom,hogy megfelelő kezeléssel és akaraterővel túl tudok esni ezen. Kellett ehhez egyfajta bátorság,kellett ahhoz is egyfajta erő,hogy egyáltalán ki merjem mondani magamban azt,hogy oké,én nem fogok ezen pánikolni,igenis szembefordulok a félelemmel,enni fogok,annyit,amennyi jólesik... de bízom abban,hogy sikerülni fog.

Még egyszer köszönöm mindenkinek a válaszokat,és minden sorstársamnak erőt,kitartást és tényleg a legjobbakat! :)

2011. márc. 22. 18:10
 10/19 anonim ***** válasza:

Sziasztok. Én vagyok a litánia írója.:-)

Örülök, kedves Kérdező, hogy javulnak a dolgok! Kitartást Neked!

Kedves utánam író! Van egy állandó szint, ami végigkísérte az életemet. Voltak hullámvölgyek, de ez az általános rettegés mindig megvan. 2006 vége, 2007 eleje körül pl. kicsit jó irányban változott a helyzet. Akkor tanultam vezetni és meg is lepődtem magamon, hogy így bírtam a megpróbáltatást! (Mármint utazni, amíg a másik tanuló vezet, meg ilyesmi) Előtte 2004-2005 telén viszont olyan durva stádiumát éltem ennek a betegségnek, hogy azt sem tudom, hogy nem ájultam el a fáradtságtól az iskolában (Akkor voltam negyedikes vagy tizenkettedikes), mivel éjjelente olyan rosszul voltam, hogy csak sétáltam az utcán vagy ültem az udvaron vagy megnéztem egymás után négyszer egy filmet...

Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, de én, amikor hányingerem van, nem tudok feküdni meg ülni. Én olyankor sétálok, legyezem magam, hogy hideget érezzek, nyáron még be is vizezem magam és úgy legyezek, hogy fázzak. Próbálom elterelni a gondolataimat, magamban folyamatosan ismételgetem, hogy jól vagyok, egészséges vagyok, jól érzem magam, tökéletesen működnek a szerveim, stb... Minden praktikát megjegyzek, amit a hányinger elűzésére javasolnak. Pl. van egy pont a lábon, aminek a masszírozásával megszüntethető a rosszullét. (A térdkalácsot "körül kell ölelni" a hüvelyk és a mutatóujjal és azt a pontot kell nyomkodni, ami ott van, ameddig a középső ujjunk leér. Remélem, érthetően írtam...) Van még olyan módszer is, amivel megnyugtathatjuk a rettegő szervezetünket, hogy a szegycsontunk környékén, tehát a mellkasunknál az ujjbegyeinkkel ütemesen kell ütögetni magunkat (a csecsemőmirigyet), mert ez állítólag megnyugtatja az embert. Ja, és ami nálam elengedhetetlen: biztosan hallottatok már MLM cégekről. Mi próbáltunk régen Anyukámmal többet is, mindegyik a sajátját tartja a legjobbnak... Na, és az egyik ilyen cégnél (Sunrider) van egy olyan termék, hogy Sunbreeze olaj. Ez állítólag jó fejfájásra, fogfájásra, sebre, szúnyog ellen, alvás elősegítőnek, lehelet frissességére, na, és a hányingerre... Én másra nem is használom. Tényleg praktikus, de sajnos nem segít mindig varázsütésszerűen. Ha csak kicsit vagyok rosszul, akkor megszünteti, de ha nagyon, akkor csak nyalogatom, nyalogatom, de csak az idő hat olyankor. De a tudat, hogy van ilyenem és hozzányúlhatok, ha jön a rosszullét, az megnyugtató. Nem egy olcsó mulatság, mert ez a nyamvadt, kis 5 ml több, mint 2.000 Ft, de egy üvegcse nekem elég kb. 3 hónapig. (Na, most szépen kireklámoztam magam:-D)

Ja, még erről annyit, hogy a Párom teljesen ki van akadva a szagától. Neki nem illatos, hanem nagyon büdös! (Egyébként iszonyat erős borsmenta meg eukaliptusz meg ilyesmi illata van)

Nem győzöm hangsúlyozni, hogy milyen szerencsés vagyok, hogy így tűri szegénykém, hogy ilyen idegesítő rigolyám vagy mim van... Miatta is nagyon szeretnék meggyógyulni már, mert nem szeretném hagyni, hogy ez ártson a kapcsolatunknak. Pedig azt már hagytam, mert ártani már ártott sajnos...:-( Látom Rajta, hogy amikor kezdek rosszul lenni, mennyire feszült ettől Ő is.

Na, de tényleg pozitívan álljunk amihez csak lehet, mert csak így juthatunk előre! Vannak nálunk sokkal nehezebb helyzetben lévő emberek, akik mindent megadnának érte, hogy "csak" emetofóbiások legyenek, mert a saját gondjukhoz képest a miénk semmi...

2011. márc. 22. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!