Jogosan kérne a férj a lakásból?
''Azt tudom, hogy házasság előtt szerzett vagyon elvileg sosem lesz közös''
Igy van. Az a hanyad, amit a novered a hazassag elott fizetett ki, csak az ove lesz. A maradek hanyad, amit kozosen fizettek, az kozos lesz.
Teljesen mindegy, hogy kinek a neven van, es kinek a szamlajarol lett levonva.
Az is mindegy, hogy a ferj mennyi ideig volt munkanelkuli. A hazassag alatt vagyonkozosseg van, ergo a novered bevetele is, es a ferj jaradeka is kozos.
A lakás a növéderé marad, de a házaság alatt törlesztett hitel fele értéke a férjnek jár.
Ugyanis jogilag a házasság vagyonközösség - ezért minden ez idö alatt keletkezett érték közös, még abban az esetben is, ha az egyik félnek ez idö alatt semmi jövedelme sem volt. A hitel törlesztése közös szerzemény, ezért annak fele a férj vagyona.
Ez fordított esetben is így van, ha a nö othon van, akár mert háztartásbeli, akár mert gyereket szült és otthon van vele - ez idö alatt ugyan a férj jövedelméböl élnek, de az ez idö alatt szerzett vagyon közös.
Szóval a férjnek jogilag tényleg igaza van.
Viszont a gyerektartást nem engedik el, mert az a gyerek aktuális ellátására szolgál, és nem mondhatja neki a vele maradó szülö, hogy a mai vacsora egy csempe a fürdöszobában.
A legokosabb, ha a növered felkeres egy normális ügyvédet, aki elmondja, hogy milyen lehetöségek vannak arra, hogy a lehetö legjobban jöjjön ki a dologból.
"A lakás a növéderé marad, de a házaság alatt törlesztett hitel fele értéke a férjnek jár.
Ugyanis jogilag a házasság vagyonközösség - ezért minden ez idö alatt keletkezett érték közös, még abban az esetben is, ha az egyik félnek ez idö alatt semmi jövedelme sem volt. A hitel törlesztése közös szerzemény, ezért annak fele a férj vagyona."
Ez pontosan így van, ennél jobb választ nem fogsz kapni!
Még annyit tennék hozzá, hogy jó ügyvéddel ki lehet trükközni azt a 2 év munkanélküliséget, de ha az anya volt otthon gyesen, akkor a férj is visszavághat azzal, hogy azidő alatt gyakorlatilag csak ő törlesztett, szóval ezzel saját magát is hátba szúrhatja.
Egyébként a személyes véleményem az, hogy az életközösség alatt befizetett hitel felét valóban a férj fizette, így nem tartom pofátlanságnak, ha erre az összegre igényt tart.
Belegondolhatsz a helyzetbe fordítva is. Férjhez mész, te beletolsz teszem azt 3 milliót a hitelbe ő ugyanennyit. Ezután pedig fel lenne háborodva, hogy kéred a befizetett részedet. Te mit szólnál? :)
Köszönöm, mentek a zöld kezek! Nővérem a következőt készül előterjeszteni a férjének:
Kb 100 000 nettóval többet keresett mindig a férjnél, így mondhatni kitermelte mindig egyedül a törlesztőt ( 80 000 körül) és még így is ugyanannyit tett a közösbe ezen felül minden hónapban mint a férj. Kivétel a 2 év GYED mikor kb ugyanannyi volt a havi bevételük, férjé egy kicsivel több, ezért megkapná 2 évi törlesztő felét + nővérem nem fog magas GYT-ért harcolni, megállapodna havi fix 15 000-ben, nem fogja követelni a férj fizujának 20-30% százalékát, ami kb a duplája lenne. Reméljük, elfogadja.
1 gyerekre egyébként sem ítélnének meg 15-25%-nál többet, szóval ez ilyen ajánlat: nesze semmi, fog meg jól.
A házasságban vagyonközösség van, a hitelt jogilag együtt törlesztették.
''Kb 100 000 nettóval többet keresett mindig a férjnél, így mondhatni kitermelte mindig egyedül a törlesztőt ( 80 000 körül) és még így is ugyanannyit tett a közösbe ezen felül minden hónapban mint a férj.''
A hazassag alatt vagyonkozosseg van. Tehat mindegy, ki mennyit keresett. Aki amit keresett, az egy kozos kalapba ment. (Ilyen esetekre jo a hazassagi szerzodes.)
Érdemes volt hozzámenni és leelleni egyet sebtiben gondolom...
Ne haragudj, de most alaposan megszívhatja, mert kereset ide vagy oda, ha nincs szerződés, vagyonközösség van.
+ annyit tennék hozzá, hogy jogilag a férjet a 8 év hitelének fele illeti meg, nem a 2 év hitel 2/3-ának a fele, mint az ajánlat szól.
Mivel a hitelt JOGILAG a vagyonközösség kezdetétől, tehát 8 évre visszamenőleg fizették "közösen", nem a beköltözés időpontjától.
Házasság alatt nincs olyan, hogy ki fizette, jogilag az a helyzet, hogy mindent közösen fizettek. Ez akkor is így lenne, ha a férjnek egy forint bevétele nem lett volna ez idő alatt! Tehát a bíróságon nem fognak foglalkozni vele, kinek mikor mennyi fizetése volt, mert a házasság alapjait adó törvény úgy szól, hogy a házasság alatt vagyonközösség áll fenn. Ennek tudatában kötnek a felek házasságot, ami családjogi és vagyoni szerződés is egyben közöttük. Ha valakinek ezek a feltételek nem felelnek meg, egyszerűen nem megy férjhez/nősül meg, de utólag nem lehet visszacsinálni.
Tehát ahogy leírták korábban is: a lakás a nővéredé marad, a nővéred viszont ki kell fizesse a házasság fennállása alatt befizetett törlesztőrészletek felét. Ezen kívül, ha történt nagyobb, a lakás értékét növelő beruházás, annak is a fele a férjet illeti. Itt most nem tisztasági festésre vagy hasonlókra gondolok, de ha pl. 1 millióért kicserélték az összes nyílászárót, az már jelentős értéknövekedést jelent az ingatlanban, ennek már kérheti a felét a férj.
A bíróság nem fog azzal foglalkozni, ki mikor ment a haverjaival nyaralni, vagy hogy ki ment el a sárga csekkel a postára, ezekkel kár is az időt húzni. Egy ügyvédet kell felkeresni, aki el fogja mondani a lehetőségeket, de az alapján, amit leírtál, a férj követelése jogosnak tűnik Lehet, hogy ő már konzultált ügyvéddel, ezért tudja ilyen jól, mire számíthat...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!