Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Hogyan lehetne ezt “kinevelni”...

Hogyan lehetne ezt “kinevelni” a macskámból?

Figyelt kérdés
Kb. 5 hónapos volt amikor hozzánk került; egy állatvédő szervezettől hoztuk el, de semmilyen információt nem kaptunk arról, hogy honnan került oda a macska, vagy hogy milyen körülmények között élt korábban. Elvileg ők is csak egy átvevő szervezet voltak, és nem ők találták. Már majdnem egy éve, hogy nálunk van, és szerencsére semmi komolyabb baj nincs vele, barátságos és nem aggresszív cica. Viszont egészen azóta hogy elhoztuk, minden kis zajtól megijed, és ennek általában az az eredménye, hogy mindent leborít, tárgyakat tör össze, és teljesen kétségbe esik. Gondolom ez a félelem valami olyan miatt alakulhatott ki, ami még az ittléte előtt történhetett vele. Volt eddig több macskánk is, és azok is féltek a hirtelen, hangos zajok hallatán, de ő már attól is fél, ha valaki feláll a székről vagy elkezd közelíteni felé. Alapjáraton nem fél az emberektől, csak ha valaki hirtelen felindulásból végez valamilyen cselekvést. Hogyan lehetne valamivel enyhíteni ezt a szorongását, vagy egyáltalán lehet ezzel kezdeni valamit? Előre is köszönöm a válaszokat!

máj. 9. 21:20
 1/2 anonim ***** válasza:
92%

Több irányból közelíteném meg a dolgot.

Először is, ne kerüljön a törékeny tárgyak közelébe. Nem tudom, mik a pontos körülmények, ezért végleteket mondok: ne a földön tároljátok a nagyitól örökölt drága vázákat, illetve a macskát se engedjétek olyan helyre, ahol ezek vannak (konyhapult, asztal, szekrény - legyen letiltva mindről).

Másodszor, igyekezzetek óvatosak lenni, ne hirtelen berontani egy-egy helyiségbe. Lassan, fokozatosan szoktassátok a zajokhoz. Pl. ha csörömpöltök elkerülhetetlenül, akkor egy kis zaj után simogassátok meg a macskát (ha értékeli), vagy adjatok neki jutalomfalatot. Ezt kitartóan kell csinálni, finoman adagolva a zajokat. Nyugodt hangon beszéljetek a cicához, ha ijedtnek tűnik. Lassan meg fogja tanulni, hogy a zaj nem egyenlő a veszéllyel. Legalábbis egy szintig megtanulja.

Harmadszor, árulnak párologtatókat, amik néhány macskánál csökkentik a stresszt. Meg lehet próbálni, de érdemes nem nagy elvárással nekifutni, mert van, akinek használ, van, akinek nem. Ez a fő problémát nem oldja meg, csak segíti az előbb írt folyamatokat, és a macskának kicsit könnyebbé teszi az átmeneti időszakot.

Ha nagyon félős, valószínűleg félősebb is marad, de a fentebb írtakat tartva, következetesen tanítva a cicát sokat javulhat. Nekem is van egy befogadott cicám, ő már bőven 3-4 éves volt, mikor hozzám került, szintén rettenetesen félős. Ezzel a módszerrel egész jól kikupáltam, de még mindig van, hogy ha leejtek valamit, akkor már csak azt látom, hogy épp berongyol az ágy alá. Ha kedvesen beszélek hozzá, hívogatom, akkor lassan előmerészkedik. Ha a zajtól nem rohan el rögtön, de kedvesen beszélek hozzá, lassan pislogok rá, akkor bizonytalanul, de megáll, és nem megy már el. Szóval érti :)

máj. 9. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Hát sajnos biztosan van rossz tapasztalata emberrel….

Szerintem az lenne a legjobb ha amikor csak tehetitek rögtön egy ilyen ijedés után amit emberi mozdulat okozott megsimogatjatok, vagy adtok neki jutalom falatot


Így hozza fog szokni hogy nem kell felni már ettől

máj. 10. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!