Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Tényleg káros a magas fehérje...

Tényleg káros a magas fehérje a kutyáknak?

Figyelt kérdés
Az Orijen 42-44%-os fehérjetartalma sok?
2009. máj. 5. 21:53
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
100%

Nem sok.

Manapság a probléma az, hogy egyre több kutyának van fehérjeallergiája. Ez azonban nem a hústól alakul ki, hanem a sok növényi fehérje (pl szójatartalmú tápszerek) allergizálja a szervezetet, míg az már az állati fehérjére is allergiával reagál.


Tehát a legveszélyesebb a nagy NÖVÉNYI fehérjetartalmú táp. (Ebből ered a tévhit, hogy nem jó a fehérje)

2009. máj. 5. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
17%

Én nem adok tápot a kutyámnak. Egyszer egy fajtára egy hét alatt úgy rászokott hogy a normál kajára rá se nézett, elég nehéz volt visszaszoktatni...

Ne mondja senki hogy nem kevernek semmi függőséget okozó cuccot a tápba...

A macskám meg valszeg a táp miatt lett beteg... Nem vette fel a szervezete a vizet és kiszáradt :(

2009. máj. 5. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:
Köszi első, hasznos volt. A másodikat nem kommentálom, nem tudom ez hogy jött ide...
2009. máj. 5. 22:29
 4/24 A kérdező kommentje:
Azért kérdezem, mert vannak olyanok akik azt állítják hogy a magas fehérjétől (Orijentől) vakarózik a kutyájuk. Én ilyet nem tapasztaltam. Meg hogy káros a vesére stb stb...
2009. máj. 5. 22:30
 5/24 anonim ***** válasza:
33%
Orijennel etetett nagytestű KÖLYÖK!! kutyáknál előfordult,foghiba(inkorrekt harapás) illetve egyéb izületi bántalom is.Én biztos ami biztos,csak a kutya teljes kifejlődése után (1.5-2 éves kora után) váltottam Orijenre,mostmár nem sok neki,de a növekedéskor a túl sok fehérje valóban árthat
2009. máj. 5. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
82%

én első

Növekedéskor a helytelen foszfor/kálcium arány árthat a kutyának.

Pl. A nagytestű kutyáknak kevesebb foszforra, több kálciumra van szükségük. A húsban sok foszfor van.

Tehát nagytestú kutyáknak kifejezetten nekik készült tápot kell adni, ahol a F/Ca arány az ő igényeiknek megfelelő.

Tehát itt sem a hússal van baj, hanem az aránnyal.

2009. máj. 5. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
100%

én előző

persze P/Ca-ot akartam írni.

2009. máj. 5. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 A kérdező kommentje:
Én kistestű (10 kg) alatti kutyákat etetek Orijennel. Mindeki jön azzal hogy majd szétvakarájk magukat a sok fehérjétől meg vesebajuk meg egyéb bajuk lesz, meg különben is nem munkakutyák, nem kell nekik sok fehérje. Már kivagyok. De nem tudom hogy ez mennyire igaz, sok doki le van maradva 20-30 évvel, ezért nem merek már tőlük kérdezni. Nyugaton, főleg Amerikában, Kanadában már normális hogy nem növényekkel etetik az emberek a kutyáikat, hanem hússal (meg persze zöldséggel, gyümivel mint ahogy az Orijenben is van).
2009. máj. 6. 07:19
 9/24 anonim ***** válasza:
100%

Nem, ezt csak egy nagyon régi tévhit. Az Orijen volt az, ami egy nagyon komoly díjat nyert el az egyesült államokban, amiről bővebben itt olvashatsz:


[link]


A fehérjeével kapcsolatban az Orijen honlapján olvashatsz néhány tanulmányt:


[link]

[link]

[link]


Ezt a Magyar Kisállatortopédiai Egyesület honlapjáról másoltam ki:


"Az egyik leggyakoribb téves felfogás az, hogy a kereskedelmi forgalomban kapható kutyatápok túl sok fehérjét tartalmaznak, mely túl gyors növekedést eredményez. Ezt a feltételezést a későbbi kutatások nem erősítették meg. Nem találtak összefüggést a fehérjetartalom és a kálcium anyagcsere ill. a csontfejlődés között. Ma már köztudott, hogy a nagy fehérjetartalom nem befolyásolja károsan a csontfejlődést.A fehérje túletetéssel kapcsolatos tévhit feltehetőleg a túlzott energia bevitellel kapcsolatos. A fehérjeszint emeléssel megnő a táp energia tartalma is. Az emelt energia bevitel pedig jelentősen megnöveli a csontfejlődési betegségek előfordulását. A kísérleti etetések során ad libitum etetett nagy testű kutyákban gyakrabban fordultak elő csontfejlődési rendellenességek, mint a csökkentett energia tartalmú adagokkal etetett csoportban. A fokozott energia bevitel vékonyabb szubkondrális csontszövetet eredményez, mely kevésbé tudja ellátni a fejlődő ízületi porcot, valamint a gyors súlygyarapodás fokozottan terheli a még gyenge, fejlődő ízületi porcot. A fokozott energia bevitel fokozza a növekedés ütemét, ezáltal a testtömeget. Ez megelőzhető a növekedés során az energia bevitel korlátozásával.

A táplálék kálcium tartalma jelentősen befolyásolja a csontrendszer fejlődését. A magas kálcium bevitel hatással van a homeosztázisra, befolyásolja a hormonális szabályozást. Ennek következtében hiperkalcémia, hipofoszfatémia alakul ki, a mellék pajzsmirigy működésének csökkenése, a pajzsmirigy C-sejt aktivitásának fokozódása jelentkezik. Az oszteoblast aktivitás fokozódik, az oszteoklast aktivitás csökken, megnő a csontok kálcium tartalma.

Ezek alapján megállapítható, hogy a kálcium túladagolás káros a nagytestű kutyák csontrendszerének fejlődésére.

A fenti folyamat hátterében a kutyák kálciumfelvételének bélbeli szabályozása áll. A magas kálcium tartalmú táplálék etetése esetén a kutya nem tudja csökkenteni a felesleges kálcium felszívódást, ilyenkor a kálcium jelentős passzív transzportja következik be.

Alacsony kálcium tartalmú táplálék etetése esetén azonban, fokozódik a kálcium felszívódás a bélből. Ilyenkor a bevitt kálcium akár 90 %-a is felszívódhat, tehát a kutya jobban tud védekezni a kálcium hiány , mint a kálcium túladagolás ellen."


Mindehhez hozzáteszem, hogy tény az, hogy a kutyáknak, macskáknak nincs emészthető szénhidrát szükséglete, ha a táplálék megfelelő mennyiségű fehérjét tartalmaz. Ez már a Zöldág prof A kutya tenyésztése és egészségvédelme című könyvében is benne van a táplálásról szóló fejezetben, pedig az nem most jelent meg. Tehát egy tápban az alacsony energia tartalom eléréséhez nem a fehérje mennyiséget célszerű csökkenteni, hanem a szénhidrátot.

2009. máj. 6. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 A kérdező kommentje:
Köszönöm. Ezeket már elolvastam, és teljesen hihetőnek tűnik, de tegnap egy páran jól nekem támadtak amiért én olyan táppal etetem a kutyám ami 70% húst tartalmaz. Mert szerintük az lenne a normális ha csak 14-30% hús van egy tápban, a többi meg rizs meg egyéb növény. Aztán jöttek a tudományos szöveggel stb, és elbizonytalanodtam. Példákat is hoztak fel hogy a kutya az Orijen sok fehérjéjétől vakarta szét magát. Én akkoris tudom hogy a legjobb táppal etetem a kutyáimat:) Ha főzök nekik akkor is legalább 60% a hús mennyisége a főtt kajában.
2009. máj. 6. 07:26
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!