Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Algásodik az akváriumom, de...

Algásodik az akváriumom, de nem tudom miért. A részleteket alul leírtam. Valakinek van ötlete, hogy mit csinálhatok rosszul? Kezdek elkeseredni, mert már lassan mindent kipróbáltam.

Figyelt kérdés

Van egy Aquel Leddy 60-as akváriumom, Eheim Pickup 160-as szűrővel ellátva. Halak tekintetében 4db platti, 1db guppi és 5db neonhal van benne. Illetve még 2 növény is a lakója. Rendszeresen cserélem a vizet hetente, talajporszívózok is pár naponta. Valamiért mégis algásodik az akvárium. Pontosabban a víz elkezd bezöldülni, az akvárium tetője is tiszta zöld lesz és a kő is alul. Easycarbo folyékony CO2-vel kezelem a vizet, ezen kívül vízscseréknél Sera vízelőkészítőt használok + Tetra SafeStart baktériumot.

3 hete teljes vízcsere megvolt, minden át lett mosva, szűrő kitakarítva, azonban mára ismét kezd előjönni a probléma.

Mit csinálhatok rosszul?



2022. ápr. 1. 15:03
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
90%

Nekem akkor csinálta ( nagyon kezdő voltam anno ) amikor az ablak elé raktam az akváriumot, minden fényvédelem nélkül. Tanácsra befestettem a hátsó üveget ( kívülről ) zöldre, és a tetejére raktam felső ( neon ) világítást, ami végül is kizárta a napfényt. Az algásodás azonnal megszűnt.

Sok sikert

2022. ápr. 1. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
23%
Eutrofizáció-ról van szó. Túl kevés a növény, ami felhasználná a különböző bomlástermékeket, így aztán az algák indulnak szaporodásnak. A medence víztérfogata is meglehetősen kevésnek tűnik. Ráadásul még táplálod is az algákat szén-dioxiddal. Felhívom a figyelmed arra, hogy antikváriumban rengeteg akvarisztikai szakkönyvet találsz olcsón, köztük magyar szerzőktől is, amelyeket ajánlatos lenne olvasgatni. Láthatóan még mindig azt hiszed, hogy felesleges eszközöket és módszereket kell alkalmazni, ahelyett, hogy valódi tudást sajátítanál el egyszerű olvasással.
2022. ápr. 1. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Kedves 2.válaszoló, épp azért kértem tanácsot, mert a rengeteg olvasás után is tanácstalan vagyok. Egy szakember ajánlotta a Co2-t így nem gondoltam, hogy azzal rosszat teszek.

Mindenesetre köszönöm a választ!

2022. ápr. 1. 18:04
 4/11 anonim ***** válasza:
23%
Igen, a CO2 valóban használatos, nagy akvaristáknál. Egy palack ára 6000.- ft cca. Hogyan kell használni egy kis lakásban levő akváriumban, nem tudom. Meg milyen szűrő, miegyébb kell hozzá. Az én általam leírt módszer nem igényli ezt. Egyszerűen a naptól kell megvédeni az aqvát. Sok sikert.
2022. ápr. 1. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Az hogy van 2db növény az nem információ. Növény van moha és mamutfenyő. Az algák ellen gyorsan növő tápigényes fajok kellenek megfelelő megvilágítással. Vagy lassan növő igénytelen növényeid vannak vagy a létezés és nemlétezés határán lebegnek. A fényviszonyok az egyik legfontosabb paraméter, hány gyertya világít és mennyi ideig, erről semmit nem írtál.
2022. ápr. 1. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Először is tegyük tisztába ezt a CO2 dolgot.

Az easy cabo nem CO2. Hanem azt helyettesítő szén forrás a növényeknek, az algák pedig általában utálják, valaki konkrétan algairtóként használja.

Bár az igaz, hogy ha felhasználatlanul marad, mert kevés a növény, az hosszú távon nem tesz jót.

2 dologban látok eddig problémát. Az egyik:


"3 hete teljes vízcsere megvolt, minden át lett mosva, szűrő kitakarítva, azonban mára ismét kezd előjönni a probléma."


Ez hiba volt. Teljes vízcserét soha nem csinálunk, és teljes takarítást se!!!

Ha minden át van mosva, (aljzat is) akkor a szűrőt tilos átmosni, illetve a víz nagy részét meg kell tartani.

Ha a szűrő van kitakarítva, akkor az aljzatot tilos átmosni, stb...

Ha mindent egyszerre takarítasz ki, lenullázod az egyensúlyt, még azt a kicsit is ami volt, az olyan, mint ha teljes restartot csinálnál.

Tehát mint ha egy tök éretlen friss akváriumba egyből beletennél 10 halat.

És ezen a baktériumkultúra se segít (más esetben se egy csodaszer) mert azzal, vagy anélkül, pl. a nitritet bontó baktériumtörzseknek ígyis úgyis 3 hét kell az elszaporodásukhoz, szóval rövid távon semmit nem segít a baktérium starter, teljes takarítás után alig van biológiai szűrés!


Ha valamiért restartot kell csinálni, azt nagyon körültekintően kell megtenni, pl. újraindítás után alap, hogy minimum egy hétre teljesen fel kell függeszteni az etetést, hogy ne képződjön bomló szerves anyag, mert nincs elég lebontó baktérium, ami feldolgozza azt! És utána szabad elkezdeni negyed adagokkal etetni, és 3 hét után fokozatosan elérni a teljes adag eledel adását, mert talán addigra éri magát utol a biológiai szűrés.


A másik, amit már többen mondtak:

Ledes világítás, 2 növénnyel.

Az 5-ös válaszban dióhéjban minden benne van.

Ilyen masszív algásodás ellen növény konkurencia kell, és gondold végig, ha azt akarod, hogy a vízben lévő fölös dolgokat ne az algák, hanem a növények használják fel, az a sok anyag mind beépül a növényekbe, ezzel gyakorlatilag a tömegük nő.

Tehát, csak aránylag tempósan növő növények képesek konkurenciát jelenteni tápanyag felvétel terén az algák ellen.

Ennek sok egyéb mellett 2 elemi feltétele van:

Az egyik, hogy alapból olyan fajta legyen a növény, ami képes gyorsan nőni. Egy anubias tuti nem fog algákkal konkurálni.

A másik, hogy ha vannak ilyen növények, legyen elég fény, hogy elégségesen tudjanak fotoszintetizálni, mert ez az anyagcseréjük alapja.


De a világításról semmit nem tudunk. Azt látom a leírásban, hogy 6500 K-es a fény. Hát, ez semmit nem jelent.

https://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-akvarisztika__..


Itt a 6-os válaszban a link után van szó erről, hogy a színhőmérséklet önmagában még semmire nem garancia.

De a te esetedben ebbe (is bele kéne menni) még bele se menjünk, előbb legalább azt kéne kideríteni, hány wattos, vagy hány lument ad le.

A világítás erejéből kell kiindulni.

Az határozza meg, milyen növény fajták jöhetnek szóba, ami megél amellett a fény mellett, és aránylag növöget is, értelmes módon.

Minden esetre a cél, hogy komolyabb növény konkurenciát teremts az algák ellen. Átok hínár, weeping moha, microsorum család egyes fajtái... ezek nem túl erős fény mellett is jól nőnek, ilyesmikkel kéne próbálkozni.

De előtte jó lenne ha kiderülne mit tud ez a világítás.

Meg kerüld a túletetést!

2022. ápr. 2. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Zöldfülű Törpe ***** válasza:
100%

Szia.

Annyit fűznék hozzá a #6-os válaszához, hogy teljes takarítás után gyakori, kisebb mértékű vízcseréket kell alkalmazni, a bomlástermékek felhalmozódásának kivédésére.


A talajtól sem esett meg szó.

A jó talaj szintén hozzájárul a biológia kialakulásához, otthont adva a lebontó baktériumoknak. Egy nagyobb szemcsés talajban (3 mm már annak számít) könnyebben megül a mulm. Jól teszed, hogy talajporszívózol, de normál esetben elég lenne a heti vízcserekor. Ennyire sok a mulm?


Valóban jó lenne tudni azt is, hogy a meglévő növények milyenek. És egyáltalán jól vannak -e elhelyezve az akváriumban. Egyébként vannak olyan növények, amelyeket nem feltétlenül kell elültetni, és gyorsan nőnek. Tehát ha tudnál szerezni valahonnan érdes tócsagazt, átokhínárt, tündérhínárt, ambúliát, akkor azt elég bedobni, esetleg egy kis súlyhoz kötözni.

2022. ápr. 2. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

7W-os az égő benne, a növények pedig: Cryptocoryne x willisii, Rotala rotundifolia


Azért talajporszívózom sűrűbben, mert úgy látom ezzel az algákat is írtom a kavicsról.

A talaj egyébként apró szemű kavics, így megül a tetején minden.


Nincsenek túletetve, arra fokozottan odafigyelek.


Konklúzióként a leírtak után, úgy látom, hogy a növényeken kell elsősorban változtatni és a világításon. Nem az ablak előtt van az akvárium, de a délelőtti órákban éri némi napfény, amelytől most már védem.

2022. ápr. 3. 12:30
 9/11 anonim ***** válasza:

Aha, hát tippre ez olyan 10 lumen/liter arányra jön ki, amivel maximum Greta Thunbergnek szerzel örömet, a növényeidnek nem annyira.

Kb. a duplája lenne az a fényerő, ami mellett tágabbra nyílnának előtted a lehetőségek, növényválaszték terén, amik jelentősebben hozzájárulnának az algák visszaszorításában.

De ezzel a fényerővel is próbálkozhatsz, akár az én, akár z.f.törpe által javasoltakkal, fb. csoportokban néha ingyen elvihető is van, nézz szét.

És ha szerzel növényeket, a napfénytől se kell annyira védeni, amíg a világítást nem fejleszted.

Az, hogy 1 vagy 1 millió akvaristának nem jött be a napfény, távolról se jelenti azt, hogy egy másik, vagy másik 1 millió, ne tudná kihasználni.

A meglévő dolgok felhasználását, vagy a növények igényeit több módon is el lehet érni.

A napfényt a szabályozhatatlanság miatt nem szeretjük, ha az év minden napján ugyanannyit, és ugyanolyan erővel világítana, simán bele lehetne kalkulálni az aksit ért összes fénybe. Csak hát ez közel sincs így.

Szóval hosszútávon jobb, ha a világítást fejleszted.

De 1-2 ilyen ambúlia, átokhínár, tócsagaz növénnyel talán a mostani világítás mellett is próbálkozhatsz, kis szerencsével ezzel nem kockáztatsz nagyot, mert elég szaporák, ezért akvarista csoportokban, néha tábla csokiért osztogatják.

2022. ápr. 3. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Vagy egy másik út a szűrés fejlesztése. Mint mondjuk egy gyér növényzetű sügéres akváriumban. Egy külső szűrő (beérés után) nulla másodperc alatt kivégzi az ammóniát, onnantól elég nehéz dolguk van az algáknak. Jelképes szintig megélnek, de ha stabilizálódik az egyensúly, akkor nem lesz jelentős algavirágzás.
2022. ápr. 3. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!