Honnan jön, és meddig él egy méhkirálynő?
Szia!
Először is méhANYA, nem méhkirálynő. Ő a család anyja. A méhre a 3 ivarúság jellemző. Van a tökéletes nőstény, a méhanya, a dolgozó (aki tökéletlen nőstény), és van a here. A herének csak a szaporodásban van szerepe, nem tud csinálni semmit, táplálkozáson kívül semmi munkára nem képes. A méhanya petézés közben vagy ad hímivarsejtet a petéhez, vagy nem. Ha ad, akkor abból vagy méhanya, vagy dolgozó lesz. Ha nem ad, akkor here (szűznemzés). Az, hogy anya, vagy dolgozó lesz, nem az anya dönti el. Amikor a család kinövi a helyét, tehát nincs már üres sejt, ahova petézni, vagy gyűjteni lehetne, akkor rajzásba kezdenek. Ilyenkor a család anyát nevel magának, egyszerre 5-6-t is. Ez a pete lerakásakor dől el. Ez azon múlik, hogy a dajka méh milyen garatmirigy váladékot, azaz pempőt cseppent a frissen lerakott pete mellé. Ez után az adott pete végig olyan pempőt kap, ami lehetővé teszi, hogy az álcából tökéletesen fejlett méhű nőstény, azaz méhanya fejlődjön. Az anya bölcső lényegesen nagyobb, mint a dolgozóké amúgy. Miután kikeltek az anyák, elmegy nászrepülésre. Mikor ez is megvolt, körülbelül a család népének felével az új anyák kirepülnek, és letelepednek valahova. Ez akkor van, amikor rajzás van. Létezik olyan is, hogy lecserélik az anyát, ilyenkor kicsit kevesebb bölcsőt csinálnak, és az első kikelt anya többnyire megöli a még ki nem kelt bábokat. Ha pedig az anya valami oknál fogva elveszik, elpusztul, akkor egy munkássejtben lévő petét, vagy már álcát kezdenek etetni a megfelelő pempővel. Sajnos ez az anya nem lesz olyan jó képességű, mint egy hagyományos úton nevelt. Egy tökéletesen fejlett anyának kb 3000 petecsövecskéje van a méhében. Egy fent leírt, kevésbé jó anyának olyan 1800 körül, a munkásméhnek pedig 6-700. Itt jegyezném meg, hogy a dolgozó méhek is tudnak petézni, de mivel herével sosem párosodtak, ezért csak herét tudnak petézni. Amikor nem sikerül pótolni az anyá, végső kétségbeesésében a dolgozók kezdenek petézni, de ilyenkor már jó eséllyel elpusztul a család. Ezt hívják ál anyás családnak. Ha ez be követekzik, már a méhész sem sokat tehet. Kicsi az esélye, hogy elfogadnak egy új anyát.
De hogy a kérdésedre is válaszoljak: 5-6, esetleg kicsit több évig élnek, de a teljesítményük a 3. évben drasztikusan lecsökken, ezért a méhészetekben 2. szezonos anyánál idősebbel már nem szokás betelelni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!