Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vajon az európai embernek...

Vajon az európai embernek miért kellettek hatalmas vitorlás hajók, hogy át tudja szelni az óceánt, az ázsiai embereknek előtte miért sikerült hatalmas hajók nélkül is benépesítenie a Csendes-óceán szigeteit?

Figyelt kérdés

Afrikai emberekről sem igen tudunk, hogy áthajóztak volna az óceánokon.

És érdekes, hogy az ázsiai emberek sem Afrika felé hajóztak, hanem keletre.



máj. 14. 22:19
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Másfelé mentek.

Az ázsiaiak szigetről szigetre mentek - mindig csak pár napi hajóutat. Aztán, ha már elég sokan voltak a szigeten, akkor valaki továbbment.

Kolumbusz ezt nem tudta megcsinálni, nem volt előtte sziget. Ja, nézd meg a "hatalmas" hajóit!

máj. 14. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Jó, hát kenukhoz vagy tutajokhoz képest hatalmas.
máj. 15. 01:49
 3/5 krwkco ***** válasza:
100%

"Vajon az európai embernek miért kellettek hatalmas vitorlás hajók, hogy át tudja szelni az óceánt..."

A távolsági árucsere miatt. A kereskedelemhez nagy hajókat célszerű használni. Az árunak kell a raktér. Már az ókori görögök sem csónak méretű hajókat használtak, hanem nagyobbakat. És telezsúfolták amforákkal, meg egyébbel. A középkorban áttértek a vitorlásokra.

És ha már megvoltak ezek a megtermettebb hajók, a felfedezők ezeket használták.

Egyébként legnagyobb és leggyorsabb klasszikus áruszállító vitorlások a teaklipperek voltak: [link] (De ezek már túl nagyok voltak és túl későn születtek a felfedezésekhez.)

máj. 15. 05:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Hintalow ***** válasza:

Őőő, azért itt kicsit szétcsúszik a kérdés, mert amikor a délkelet ázsiai szigetvilágot benépesítették, akkor még európában sem voltak vitorlás hajók, lévén a legtöbb vélekedés szerint az még a paleolitikumban történt :)

Meg aztán ahogy fentebb írták, ott sok sziget közel van egymáshoz, itt európában meg nagyrészt semmi nincs a partot elhagyva, csak végtelen óceán.


Amúgy pedig az európai hatalmas vitorlás hajókat illetően:


[link]


A kortárs Zheng He hajója kb 6-8x nagyobb volt, mint a Santa Maria :D


Annyi a különbség, hogy az ázsiaiak jellemzően inkább bezárkózó társadalmi / politikai vonalon mozogtak, nem erőltették annyira a távoli földek felfedezését és gyarmatosítását

máj. 15. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

"A kortárs Zheng He hajója kb 6-8x nagyobb volt, mint a Santa Maria :D"

Igen, érdekes amúgy, hogy semmit nem tanulunk Európában a távolkeleti felfedezőkről és kultúráról, annyit csak, hogy Kínában már rég feltalálták a puskaport.

Mondjuk a saját történelmünket sem ismerjük a bennünket körülvevő országok szemszögéből és az ő saját történelmükről sem tudunk semmit. Pedig ha már itt élünk egymás mellett ezer éve, az lenne a minimum, hogy megismerjük egymást, hiszen egymásra vagyunk utalva.


"Őőő, azért itt kicsit szétcsúszik a kérdés, mert amikor a délkelet ázsiai szigetvilágot benépesítették, akkor még európában sem voltak vitorlás hajók, lévén a legtöbb vélekedés szerint az még a paleolitikumban történt :)"

Igen, erre vonatkozott a kérdés, hogy miért nem indultak el európai eleink is tutajon. Persze lehet, hogy elindultak ezren, csak odavesztek. Nem úgy, mint Rakonczay kolléga, aki többször is átevezte az Atlanti-óceánt, elsőnek a volt feleségével. Igaz, nem fa tutajon, hanem valami spéci, modern tutajon.

máj. 17. 11:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!