Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Egy igazi csatában kialakulhat...

Egy igazi csatában kialakulhattak olyan párharcok, amelyeket a filmekben látunk, amikor a két főhős egymás ellen küzd a csatatéren, vagy a szigorúan felálló hadtestek ütközetében ez elképzelhetetlen?

Figyelt kérdés
Pl. egy Robert Baratheon vs Reager Targaryen vagy egy Akhilleusz vs Hector párharc egy igazi csatában is megtörténhetett volna, vagy túl kockázatos volt a sereg parancsnokának 1v1-be keveredni, és nem is úgy álltak fel a seregek?

máj. 16. 13:19
 1/10 anonim ***** válasza:
15%

Igen.


Régen le is rendeztek így csatákat is akár. Ne x ezer+ ember haljon meg, hanem lemeccselte a két fél "legjobbja".

Magyarországon pl. Thúry György is ilyen volt. Úgy is sikerült iktatni, hogy mocsaras területen lépre csalták és többen rárontottak.


Az, hogy bemérnek, és kapod a rakétát, az szemita, vagyis na, modern kori erkölcsiség.

máj. 16. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 L.. István ***** válasza:
100%
Csatában nem, de ahogy az 1-es írta megállapodtak, hogy akinek ez embere győz az a csapat a nyerő. Persze csak akkor, ha kétesélyes volt a meccs, jelentős túlerőben lévő csapat nem ment bele ilyesmibe.
máj. 16. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Egyébként nagyon sokáig elméletben lehetséges volt hogy a két "főszereplő" avagy a két parancsnok szembetalálja magát a csatatéren. Egy időben még az uralkodó/hadseregparancsnok nem azt mondta hogy "előre!" hanem hogy "utánam". Nyilván a személyes testőrsége figyelte és vigyázott az uralkodóra, de mégis csak harcolt, így akadálya nem volt hogy megküzdjön csata közben az ellenfél parancsnokával. Más kérdés hogy az említett testőrség nem-e vágta le a másik felet mielőtt az túl közel került volna. Olyan biztos nem volt mint az amcsi filmekben hogy szembetalálja magát a két hadvezér és hirtelen mindenki abbahagyja a harcot és rájuk figyel. Egyébként meg a későbbi időkben már taktikai hátrányt jelentett volna ha a parancsnokság is harcol, így mikor megjelentek a nagyobb hadseregek, onnantól kezdve a hadvezetés biztonságos távolban, lehetőleg magaslati ponton vert tábort, és onnan irányította a sereget különböző dobszóval vagy zászlókkal. Míg mondjuk a 9. században egy csatában részt vettek összesen 200-an, az állandó seregek megjelenésével - mint például Hunyadi Fekete Serege is volt - már annyi embert kellett irányítani, hogy átláthatatlan lett volna a helyzet ha a parancsnokság is harcol, így nem sok esély volt rá hogy megküzdjenek egymással.


Amiről te beszélsz az tényleg csak akkor volt jellemző amikor az egyik fél helyzete nagyon kilátástalan volt, vagy mondjuk egy ostromhelyzetnél amikor mind a két félnek súlyos veszteségeket és kockázatot jelentett volna egy hónapokon át tartó ostrom.

máj. 16. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Felejtsd el a filmekben lévő csatajeleneteket, ahol úgy néz a csata hogy a két fél teljesen összekeveredik és a katonák egy az egy ellen, párharcokban döntik el hogy ki a jobb. A hadtudomány alfája és omegája a csatarend volt, azt minden áron fenn kellett tartani, általában az a fél veszített, amelyiknek előbb felbomlott a rendje. Valamilyen rejtélyes okból a látványos tömegmozdulatok helyett a filmek mostanában ezt a párharcosdit nyomatják.
máj. 16. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Így van. És azt is tegyük hozzá, hogy a filmek elnyújtott kardpárbajai, ahol 4-5 percig vívtak egymással, olyan a valóságban nincs. Igazság szerint 2-3 ütés-váltás, vagy akár már az első után az egyik fél megsérült.
máj. 16. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#3 A Trónok Harcából említett csatában két negyvenezres sereg vett részt, akkor ott óriási baromság volt a Robert-Rhaegar párharc.


#4 Tisztában vagyok vele, épp emiatt született a kérdés. Hiszen ha két sereg sorai néznek farkasszemet egymással, a két hadvezér csak úgy tud találkozni, ha a két sereg közé kiáll, harc közben nem elképzelhető.

máj. 16. 16:11
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
A középkorban (és a Trónok Harcában is) nagyon fontosak voltak egy uralkodó elismertsége szempontjából, hogy mennyire élt a lovagi erényeknek megfelelően, amiknek része volt a csatában szerzett egyéni érdem is. Jó példa a pár héttel ezelőtt felemlegetett várnai csata, ahol I. Ulászló személyesen vezette a lovagokat (mind egyéni dicsőséget hajszoló nemesek) a csatába, szemben a rabszolgagyerekekből toborzott janicsárokkal. Aztán az újkorban a lőfegyverek és a tömeghadseregek elterjedésével (ahol már bárki bármikor ronda halált halhatott) ez kikopott a hadászati kultúrából.
máj. 16. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 MDaniel98 ***** válasza:
64%
A középkor elején még simán. A 18. századtól már elég ritka lehetett az ilyesmi Európában.
máj. 17. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
51%

ferculum - faállvány a párviadalban elejtett ellenséges vezér vagy király fegyverei számára.

A római birodalomban volt ilyen fogalom, bár kétségtelenül eredete a regék és mondák idejébe tolódik.

A szenátorok Marcus Claudius Marcellust jutalmazták triumphusszal, amit a legyőzött gaesata királytól zsákmányolt fegyverek tettek még látványosabbá. Marcellus Viridomarus fegyverzetét spolia opimaként Iuppiter Feretrinusnak ajánlották fel – ilyesmire a római történelem során mindössze háromszor volt példa.

Kétségtelenül már az ókorban is a hadvezérek ritkán bonyolódtak közvetlen harcba, de ilyesmire a későbbiekben is volt példa.

Különösen a lovagkor romantikája okozta, hogy egyes hadvezérek kötelezőnek érezték magukra nézve a csatában a személyes részvételt.

ilyen szerencsétlen eset számunkra a várnai csata.

[link]

Itt a túlerőben lévő török sereg legyőzésére Hunyadi javasolta a haditanácsban, hogy először a két szárnyon futamítsák meg az ellenséget, majd együttesen támadjanak mindenhonnan az erős török derékhadra, amivel szemben a magyar erőket I. Ulászló királyunk vezetett.

Ez majdnem be is jött, mert a két szárnyon már verve volt a török had, ám ekkor a fiatal és tapasztalatlan királyunk csekély testőrségével nekirontott az erős derékhadnak, amit janicsárok sorfala védett, nem várta meg a többi hadtest támadását. Sikerült is áttörnie az ellenség sorait, de lovát lelőtték, vagy leesett róla és egy janicsár – Kodzsa Hizir – levágta fejét és megszerezte fegyverzetét.

Ifjú királyunk halála megváltoztatta a csata kimenetelét, kitűzött feje a magyarokban rémületet keltett, a törököket meg fellelkesítette, így a keresztes hadjárat vereségbe torkollott.

máj. 17. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 MDaniel98 ***** válasza:
71%
8# Bár egyébként Napóleon - császárrá koronázásáig - aktívan részt vett a csatákban, utána viszont már csak irányította.
máj. 17. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!